Wózek widłowy spalinowy to obecnie jeden z najczęściej wybieranych widlaków w różnego rodzaju gałęziach przemysłu. Tajemnicą jego popularności jest jego duża wydajność połączona z przystosowaniem do wymagających warunków. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju pojazdów? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu!

Artykuł partnera.

Obecnie niezwykle dynamiczny rozwój krajowej gospodarki bardzo korzystnie wpływa na prosperowanie firm z rozmaitych branż związanych z przemysłem. Przedsiębiorcy odnotowują coraz większe przychody, co z kolei pozwala im na modernizowanie swych zasobów technologicznych, zatrudnianie większej liczby pracowników oraz rozszerzanie swojej działalności. Przemiany te znajdują swoje odzwierciedlenie w rosnącej z roku na rok sprzedaży pojazdów transportu bliskiego, zwanych wózkami widłowymi.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów widlaków jest wózek widłowy spalinowy. Jest to pojazd jezdniowy podnośnikowy napędzany LPG bądź silnikiem spalinowym. Pojazdy te znajdują szerokie zastosowanie we wszelkich branżach, w których liczy się wytrzymałość i niezawodność.

Wózek widłowy spalinowy – co warto o nim wiedzieć?

Jak już wspomniano, wózek spalinowy, wyróżnia się rodzajem napędu – jest on spalinowy, co odróżnia go od wózków widłowych elektrycznych (takich jak tutaj) bądź wózków ręcznych (np. takich). Chociaż jakiś czas temu popularność wózków spalinowych nieco spadła ze względu na wytwarzane przez nie spaliny, obecnie coraz częściej wyposaża się tego typu widlaki w specjalne systemy filtrujące, pozwalające im na bardziej ekologiczne działanie. Z tego powodu, chociaż do niedawna uważano, że wózki spalinowe mogą być wykorzystywane jedynie na zewnątrz, obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby modeli posiadających systemy filtrujące używać również w przestrzeniach zamkniętych.

Tym, co stanowi cechę charakterystyczną wózków spalinowych i co zarazem odróżnia je do innych widlaków, jest ich wytrzymałość i solidność. Materiały, z których wykonane są te pojazdy, wyróżniają się dużą trwałością oraz odpornością na działanie szkodliwych czynników. Dzięki temu pojazdy te mogą być wykorzystywane w wymagających okolicznościach, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg itp.). Ponadto doskonała amortyzacja sprawia, że pojazdy te świetnie poruszają nie tylko po płaskich terenach, ale też np. po wybojach.

Kolejną cechą, dzięki której wózek widłowy spalinowy jest tak często i chętnie wybierany, są jego znakomite warunki techniczne. Maksymalny udźwig, jaki może osiągnąć, to nawet do 10 ton!

Ile kosztuje wózek widłowy spalinowy?

Jeśli rozważasz zakup widlaka spalinowego, na pewno interesuje Cię, jaką mniej więcej kwotę trzeba przeznaczyć na ten pojazd. Nie ma na to jednej odpowiedzi – tak jak w przypadku każdego sprzętu cena uzależniona jest od rozmaitych czynników, takich jak marka, model, specyfikacja techniczna, źródło zakupu itd. Bez względu na te zmienne należy się jednak liczyć z kosztem nie mniejszym niż około 60 tysięcy złotych.

Taka kwota może na pierwszy rzut oka wydać się zbyt wygórowana, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ceny inny wózków widłowych, okaże się, że na ich tle wózek widłowy spalinowy wcale nie jest tak drogi. Wyższą od niego cenę sprzedażową osiągają zazwyczaj na przykład widlaki elektryczne, co może dziwić ze względu na fakt, iż te drugie charakteryzują się o wiele gorszymi parametrami technicznymi, a tym samym – możliwościami.

Warto ponadto wziąć także pod uwagę fakt, iż wózek widłowy spalinowy ma bardzo szeroki zakres możliwego do zamontowania osprzętu, który sprawia, że zwykły widlak w jednej chwili przeistacza się w pojazd do zupełnie innych zadań. Tym samym można powiedzieć, że kupując wózek widłowy spalinowy, kupujesz w zasadzie bazę pod różne inne pojazdy – w tym świetle powyższa cena wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Wózek widłowy spalinowy – informacje praktyczne

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie widlaka spalinowego, koniecznie musisz wiedzieć, iż na tego rodzaju pojazd transportu bliskiego konieczne jest posiadanie uprawnień. Możesz je zdobyć, przystępując do państwowego egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego na jedną z dwóch kategorii – IWJO (obejmuje wszystkie wózki jezdniowe, w tym wózki specjalizowane) bądź IIWJO (obejmuje wózki jezdniowe z wyłączeniem specjalizowanych). Przed przystąpieniem do egzaminu warto zapisać się na kurs organizowany w wielu ośrodkach w całej Polsce.

Gdy już wiesz, że wózek widłowy spalinowy jest idealnym rozwiązaniem dla Twojego biznesu, znajdź najlepsze źródło zakupu. Jeśli planujesz zakup sprzętu nowego, niewątpliwie najlepszym wyjściem będzie zakup bezpośrednio u sprawdzonego dealera widlaków. Marki takie jak na przykład Manitou oferują dobre jakościowo sprzęty, a także pełen zestaw różnych dodatkowych świadczeń – gwarancję, możliwość serwisowania na terenie całej Polski czy też oryginalne części zamienne (ofertę wózków spalinowych tego dealera znajdziesz tutaj).

Jeśli rozważasz zakup pojazdu używanego, co jest obecnie coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem, możliwych źródeł zakupu jest teoretycznie więcej – różnorodne portale ogłoszeniowe, media społecznościowe czy lokalna prasa. Warto jednak wiedzieć, że także wspomniani dealerzy mają w swej ofercie wózki używane – kupując u nich, można mieć pewność, że otrzymamy pojazd w dobrym stanie, a ponadto świadczenia takie same jak w przypadku wózków nowych, w tym gwarancję.

Podsumowanie

Widlaki spalinowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców dzięki swojej niezawodności i wytrzymałości. Z powodzeniem mogą być one wykorzystywane w takich gałęziach przemysłu jak branża logistyczna, budowlana, drzewna, a także wszędzie tam, gdzie potrzebny jest sprzęt będący w stanie przewozić ciężkie ładunki na duże odległości w wymagających warunkach terenowych i atmosferycznych. Jeśli wiesz, że w Twojej firmie wykonywane są tego rodzaju czynności, wózek widłowy spalinowy jest rozwiązaniem dla Ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj