Konkurs historyczno-literacki, skierowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, odbywa się pod hasłem „By czas nie zaćmił i niepamięć” i potrwa do 20 kwietnia.

– Przeprowadzonych dotychczas siedem edycji Konkursu udowodniło, iż przedsięwzięcie to jest dobrze oceniane i bardzo potrzebne. Za każdym razem w kolejnych edycjach Konkursu do komisji konkursowej wpływało po kilkadziesiąt prac ze szkół województwa podlaskiego, a zdarzało się, że zainteresowanie Konkursem wyrażali również młodzi ludzie z innych regionów. W dotychczasowych jego edycjach wzięło udział 414 uczniów. Analiza treści prac wskazuje, że postawienie przed uczniami zadania w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będących przedmiotem Konkursu inspiruje ich do formułowania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, dociekań i analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków. I tym razem z zainteresowaniem będziemy oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza młodzieży o trzech bolesnych kartach naszych najnowszych dziejów: Zbrodni Katyńskiej, Katastrofie Smoleńskiej i Obławie Augustowskiej – podsumowuje poseł PiS, Jarosław Zieliński, pomysłodawca konkursu. 

10 kwietnia 2020 roku będziemy obchodzić 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. W przyjętym jednogłośnie 13 kwietnia 2010 roku Oświadczeniu Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono, że 10 kwietnia 2010 roku doszło „do największej tragedii w powojennej historii Polski”. Wiążę się ona nierozerwalnie ze Zbrodnią Katyńską, wszak cała 96-osobowa polska delegacja państwowa, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką, przedstawicielami Parlamentu, rządu, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, dowódcami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz szefami urzędów i instytucji państwowych, zginęła w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu katyńskiego. W tym roku, już po raz szósty, w ramach Konkursu przedmiotem badań i głębszej refleksji będzie Obława Augustowska.

Szczegółowy regulamin konkursu i adres, na który należy kierować prace znajduje się poniżej:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj