Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego, to idealna okazja, aby dodać otuchy wszystkim osobom przebywającym w szpitalach. Fundacja „Dr Clown” organizuje z tej okazji już po raz czwarty ogólnopolską akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w której zachęca do okazania wsparcia pacjentom szpitali i przekazania im życzeń szybkiego powrotu do zdrowia. Pełne dobrej energii listy trafią również do pacjentów szpitali w Suwałkach.

Na co dzień chorzy przebywający w szpitalach czy hospicjach otoczeni są troską przez personel i rodzinę, ale 11 lutego to dobra okazja, żeby pomyśleli o nich wszyscy. Wsparcie można okazać w prosty sposób biorąc udział w akcji Fundacji „Dr Clown”, która polega na pisaniu listów dodających otuchy. Życzenia mogą być w bardzo różnej formie, od tych pisanych, rysowanych, po posty udostępniane w mediach społecznościowych i oznaczane hasztagiem #wszystkiegodobregodlachorego. Wszystkie listy zostaną zebrane przez wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”, a następnie przekazane chorym 11 lutego. W Suwałkach kartki z życzeniami trafią do podopiecznych Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II. Pozytywne listy otrzymają także osoby przebywające w szpitalu w Sejnach oraz Olecku.

– Światowy Dzień Chorego to wyjątkowy dzień w naszej Fundacji. Po raz kolejny w ramach akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego” zachęcamy mieszkańców Suwałk, tych najmłodszych i tych dorosłych, do przekazywania życzeń, pozdrowień i dobrych myśli chorym w szpitalach i hospicjach, ponieważ każde okazane słowo otuchy i wsparcia powoduje szeroki uśmiech na ich twarzach! W ubiegłym roku wspólnymi siłami udało nam się zebrać aż 721 listów i jeden obraz! – mówi Iwona Dąbrowska-Wojtanis, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach.

Co roku w akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” włącza się coraz więcej miejscowości. W tym roku akcja odbędzie się w ponad 30 polskich miastach m.in.: Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Opolu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

– Prowadząc od ponad 20 lat terapię śmiechem w polskich szpitalach, dobrze wiemy, że okazywana chorym życzliwość poprawia nie tylko ich samopoczucie, ale realnie wspiera proces leczenia. Pomysł na akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” zrodził się z potrzeby podarowania uśmiechu jak największej ilości chorych. Każdy przekazany przez nas liścik, każde okazane wsparcie, spotyka się z uśmiechem, wdzięcznością, ale i łzami wzruszenia ze strony chorych. To piękna akcja, która łączy ludzi z całej Polski. – mówi Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Projekt jest elementem „terapii śmiechem”, którą Fundacja „Dr Clown” prowadzi od 1999 roku w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Celem jest rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparcie pacjentów w rehabilitacji i rekonwalescencji. Wolontariusze Fundacji – doktorzy clowni – podczas wizyt w szpitalu przebrani są w fantazyjne, różnobarwne stroje, aby odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości za pomocą interaktywnych zabaw, animacji, ale także wspierających rozmów. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Dodaj komentarz