Ten film można było obejrzeć w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w październiku 2019 r. Warto jednak do tej produkcji wrócić – świadczą o tym choćby cztery Oscarowe statuetki w kategoriach: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego filmu międzynarodowego i najlepszego scenariusza adaptowanego. 

Wcześniej „Parasite” zachwycił jury i publiczność festiwalu w Cannes, gdzie w walce o Złotą Palmę „Parasite” Bong Joon-ho pokonał „Pewnego razu… w Hollywood”. Sukces powtórzył podczas Oscarowej gali, stając się wielkim wygranym tegorocznego rozdania Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Film powróci na weekend (15, 16 lutego o godz. 15.00) do Cinema Lumiere w Suwałkach.

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

Reżyser stworzył na potrzeby tego filmu nowy gatunek – połączenie tragikomedii i farsy, thrillera i horroru. Bong Joon-ho słynie z tego, jak trafnie obserwuje społeczeństwo. „Parasite” jest pod tym względem wyjątkowy. Reżyser pokazuje, jak różne klasy społeczne nie są w stanie żyć w symbiozie. Obie rodziny w filmie mają pewne wspólne elementy, na przykład tyle samo członków rodziny: matka, ojciec, córka i syn. Jednak ich codzienne życie nie może się od siebie już bardziej różnić – biedni i bogaci to w tym przypadku dwie skrajności. Ich losy w końcu zaczną się przeplatać, a zderzenie dwóch biegunów przyniesie szokujący finał.

Joon-ho zadaje pytanie o koegzystencję dwóch skrajnie różnych grup. Czy jest możliwe ich życie w symbiozie, czy zawsze jedna ze stron będzie żerować na drugiej? W „Parasite” nie ma antagonistów czy czarnych charakterów. To jednak nie oznacza, że w filmie nie nastąpi konflikt i ostateczna kolizja.

Dwa typy przestrzeni, w których jest osadzona akcja „Parasite”, bezpośrednio łączą się z życiem i pracą bohaterów. Piwniczne mieszkanie rodziny Ki-taeka znajduje się robotniczej dzielnicy najniższych klas Seulu.

Ponad połowa akcji filmu rozgrywa się w domu państwa Park, który spokojnie mógłby się znaleźć w designerskich katalogach o urządzaniu wnętrz. Kolory posesji kontrastują z barwami, które dominują w piwnicy biednej rodziny. Warto również zwrócić uwagę na schody, które symbolizują przejście pomiędzy podziemiami robotniczej klasy, a wysoko postawionymi bogaczami.

 

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na dowolny weekendowy pokaz filmu PARASITE w Cinema Lumiere. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy do 13 lutego do godz. 12.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie jeszcze filmy Joon-ho Bonga zostały zauważone i wysoko ocenione przez publiczność i krytyków? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Grażyna Balczeniuk i Barbara Czerucka.

 

Oscary 2020: Pokaz filmu “Parasite” w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply