Wielokrotnie nagradzany film Nory Fingscheidt – “Błąd systemu” w cyklu “Kin konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można obejrzeć 17 marca o godz. 17.45. To chwytająca za serce opowieść o desperackiej potrzebie uwagi, miłości i czułości dziewięcioletniej dziewczynki.

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, był także niemieckim kandydatem do Oscara.

Główna bohaterka filmu ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki, kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne. Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości.

Film to godna podziwu próba podejścia do trudnego tematu, ale to postać Benni, sportretowana w surowy sposób przez Helenę Zengel, pozostaje w pamięci na długo po projekcji. Lee Marshall, Screen International

Nora Fingscheidt – urodziła się w 1983 roku w Brunszwiku. Dzieciństwo dzieliła pomiędzy Niemcy a Argentynę. Od 2003 roku aktywnie wspierała rozwój szkoły filmArche w Berlinie. W latach 2008-2017 studiowała reżyserię filmów fabularnych na akademii filmowej w BadeniiWirtembergii. Jej dyplomowym filmem był pełnometrażowy dokument „Without This World”, za który uhonorowana została m.in. nagrodą Maxa Ophülsa. Fabularny debiut, jakim jest „System Crasher”, wzbudzał zainteresowanie już na poziomie scenariusza, zdobywając kilka laurów (doceniony został chociażby na festiwalu w Les Arcs).

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na ten film do Cinema Lumiere. Wystarczy do 15 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Wymień (przynajmniej 3) tytuły filmów poruszających tematykę problemów dzieci. Zwycięzców wylosujemy.

Pokaz filmu “Błąd systemu” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Dodaj komentarz