Niebawem lato, wakacje, czas odpoczynku. W obecnej sytuacji raczej nie planujemy dalekich podróży, co nie znaczy, że nie możemy odkryć ciekawych miejsc w bliższej okolicy. Litewski Mariampol zaprasza, a goście z zagranicy mogą z kolei wybrać się na krajoznawczą wycieczkę do Suwałk. Aby ułatwić zwiedzanie wartach uwagi zakątków, powstała interaktywna mapa oraz bogaty w informacje folder. A wszystko to za sprawą regionalnego projektu „Kultura i sztuka w miastach pogranicza polsko – litewskiego jako atrakcja turystyczna”.

Warto przed wybraniem się w podróż zajrzeć do folderu, by nie przegapić interesujących miejsc, a jest ich naprawdę sporo – i to różnorodnych: kościoły, placówki kultury, muzea. W Mariampolu w przestrzeni publicznej jest wiele miejsc, dzięki którym obcować można ze sztuką. Miłośnicy kotów rozpoczną pewnie wizytę w mieści od odwiedzenia podwórka kotów – hołdu złożonego pasji założycielki miasta, Franciszki Butlerowej. Hrabina uwielbiała koty, zatem trzy figury tych uroczych zwierząt są chętnie odwiedzane, tym bardziej, że podobno spełniają one życzenia.

Z kolei w Parku Poezji oraz na obrzeżach placu miejskiego znajdziemy malowidła na ścianach stworzone przez artystów z całego świata. To owoc projektu „MaLonNY”, a prace zachwycając niekonwencjonalnością, różnorodności, niebanalnym przekazem i formą.

W Mariampolu odwiedzić możemy Teatr Dramatyczny, zespół pałacowo-parkowy, synagogę chóralną czy zespół budynków najstarszej cukrowni na Litwie lub istniejące już ponad wiek seminarium nauczycielskie.

Także i poświęcona Suwałkom część folderu przybliża turystom najciekawsze obiekty grodu nad Czarną Hańczą. Wśród nich jest Archiwum Państwowe, Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, muzea, CSW, SOK, Galeria jednego obrazu, a w okolicach – Muzeum Wigier oraz Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach. Te lokalizacje zostały szerzej opisane, ale jest też długa lista świątyń, budynków, pomników, które także warto zobaczyć odwiedzając nasze okolice.

Folder zawiera też informacje praktyczne – adresy miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych, aptek, a także ważne wskazówki dotyczące pierwszej pomocy, lokalizacji stacji paliw czy bankomatów.

Folder „Sztuka i kultura” – http://bpsuwalki.pl/wp-content/uploads/2020/05/Sztuka-i-kultura-pl.pdf

Odwiedź stronę projektu.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply