Ostatni tydzień przed wyborami prezydenckimi to gorący czas. W przyszłą niedzielę Polacy pójdą do urn, zatem kandydaci mnożą wysiłki, by zjednać nieprzekonanych, dać niezdecydowanym bodziec do oddania głosu na nich. Podczas niedzielnego spotkania odwiedzający Suwałki Rafał Trzaskowski w Parku Konstytucji 3 Maja prezentował swoje poglądy, odpowiadał na pytania przedstawicieli mediów. Wcześniej rozmawiał w ratuszu z prezydentem Czesławem Renkiewiczem oraz z jednym z przewodniczących suwalskiej rady miejskiej, Jackiem Niedźwiedzkim i wójtem Puńska, Witoldem Liszkowskim.

Prezydent Trzaskowski podkreślił, że dla niego celem jest przyszłość, chce mówić o tym, co będzie, a nie o tym, co było. Przyznał, że miał inne zdanie na temat programu 500+ czy też w kwestii podwyższenia wieku emerytalnego, jednak w tej chwili nie są to już sprawy sporne, zatem zapewnił, że dotychczasowe ustalenia zostaną utrzymane. Teraz trzeba bronić miejsc pracy, przeciwdziałać bezrobociu, podjąć skuteczne działania, by poprawić sytuację służby zdrowia.

Nie brakło krytycznych słów pod adresem obecnego prezydenta i rządu. Rafał Trzaskowski zarzucił członkom PiS-u, że są „odklejeni od rzeczywistości”, nie słuchają obywateli, tworzą złudny obraz zadowolonego społeczeństwa. Zadeklarował, że on sam będzie stał na straży samorządów, będzie popierał powstanie i rozwój lokalnych centrów odpowiadających potrzebom danej społeczności. Wśród ważnych kwestii, jakie obiecał realizować, jest odbudowa pozycji Polski w UE oraz w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Kandydat na prezydenta zapewnił, że ma plan dotyczący poprawy sytuacji służy zdrowia. Według niego na ten cel powinno zostać przeznaczone 6% PKB, a jednym ze źródeł finansowania byłyby fundusze uzyskane z likwidacji TVP Info. Ten pomysł został przez zebranych przyjęty głośnym aplauzem. Wypowiadając się w kwestii wieku emerytalnego Rafał Trzaskowski podkreślił, że nie ma mowy o podniesieniu go, ale z drugiej strony chce umożliwić pracę osobom, które chciałby nadal być aktywne.

Podsumowując swoje wystąpienie kandydat na prezydenta RP stwierdził, że prezydent musi był silną, zdecydowaną osobą, która będzie podejmować odpowiedzialne decyzje, stać na straży wszystkich słabszych i wykluczonych, być arbitrem, a nie przedstawicielem jednej opcji, budować jedność, a nie atakować i próbować dzielić.

Po spotkaniu zwolennicy Rafała Trzaskowskiego mogli zrobić zdjęcie z kandydatem na prezydenta. W tym czasie doszło do nieprzyjemnego incydentu: w stronę gościa poleciała butelka preparatu do czyszczenia – jak się później okazało – z niewielką ilością płynu. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn – obaj to 23-letni mieszkańcy Suwałk. Sprawca został zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia czynu polegającego na narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Drugi z mężczyzn został zwolniony.

Z Suwałk kandydat na prezydenta udał się do Sobolewa. Tu Rafała Trzaskowskiego powitał były wójt gminy Suwałki, Tadeusz Chołko w mundurze strażackim oraz inni członkowie miejscowej OSP. Tę nieoficjalną część odwiedzin na Suwalszczyźnie zorganizowało w sobolewskim Domu Kultury – Koło Gospodyń Wiejskich. Wśród gości spotkania znalazł się także prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną.

Foto: Wojciech Otłowski oraz Sławomir Potocki

Leave a Reply