Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza po przerwie, już na letni seans – 6 lipca. To doskonała wiadomość dla kinomanów, miłośników dobrych filmów i ciekawych rozmów o nich. Już można nabyć bilety na lipcowy seans, a będzie to przygodowy komediodramat – „Sokół z masłem orzechowym”.

Odwołanie wszelkich wydarzeń kulturalnych z powodu pandemii zmieniło nieco plany twórców DKF-u „Kinochłon”. Kolejnym filmem prezentowanym w ramach poniedziałkowych spotkań miał być „Błąd systemu” i jak zapewnia Bartek Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury, ten obraz będzie na pewno wyświetlony we wrześniu. Jego nastrój, temat wykluczenia, odosobnienia w obecnej, wciąż trudnej sytuacji, byłaby zbyt wielką dawką emocji, stąd decyzja o zmianie w repertuarze.

Akcja „Sokoła z masłem orzechowym” rozgrywa się w miejscu i czasie przywodzącym na myśl wakacyjną atmosferę. Choć sam film niepozbawiony jest poruszających scen, a przesłanie może wycisnąć łzy z oczu, to jednocześnie znajdziemy w nim sporą dawkę dobrego humoru, krzepiącą i optymistyczną lekcję tolerancji, życzliwości.

Gdyby pokusić się o pewne skatalogowanie „Sokoła”, to fabularny debiut Tylera Nilsona i Mike’a Schwartza można by nazwać feel good movie, bo istotnie dodaje otuchy, pokazuje lepszy obraz świata. Można określić go także mianem buddy movie, bo choć dotkniętego zespołem Downa Zaka (w tej roli Zack Gottsagen) i drobnego złodziejaszka Tylera, który popadł w spore tarapaty, na pozór wszystko dzieli, to czas pokaże, że zostaną przyjaciółmi.

„Sokół z masłem orzechowym” wpisuje się też w nurt kina drogi pokonywanej na różne sposoby, a wraz z mijającymi kilometrami bohaterowie nie tylko są bliżej celu, ale też wiedzą o sobie – także o sobie samych – więcej.

W postać Tylera wcielił się znany z serii filmów „Transformers” Shia LaBeouf, na ekranie zobaczymy też Dakotę Johnson, córkę Dona Johnsona i Melanie Griffith (która z kolei kreowała rolę Anastasii Steele w cyklu rozpoczętym tytułem „Pięćdziesiąt twarzy Greya”).

Film Tylera Nilsona i Mike’a Schwartza to mądra, wzruszająca opowieść, poprawiająca nastrój, ale też zapadająca w pamięć. To pierwsza z filmowych propozycji DKF-u Kinochłon na lato. Jak obiecuje Bartek Świerkowski, będzie ich co najmniej dwie każdego letniego miesiąca.

Gościem pokazu będzie Kaja Klimek, tłumaczka i publicystka popkulturowa. W planach rozmowa o filmowych kategoriach, o zmianach, jakie obecna sytuacja wprowadziła w kinach, o nowych realiach festiwali filmowych, o przyszłości tej branży w najbliższym czasie.

Organizatorzy seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zapewniają dostosowanie kina do wymogów podyktowanych przez obecne przepisy sanitarne. Sala jest dezynfekowana, zaplanowano liczbę widzów i sposób zajęcia miejsc, należy tylko pamiętać o wzięciu maseczek.

Bilet na seans: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj