Lato zapowiada się gorące – i w tym tonie jest także „Zdrajca”, pokazujący kulisy mafijnego świata film w reżyserii Marca Bellocchio, który zobaczyć można będzie w Cinema Lumiere od 3 lipca. Emocji widzom nie zabraknie, a oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz przedstawia poruszającą i trzymającą w napięciu historię.

Głównym bohaterem „Zdrajcy” jest Tommaso Buscetta. Tytułowe określenie jego właśnie dotyczy, gdyż złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Skutkiem tego był proces przeciwko Cosa Nostrze, w wyniku którego skazanych zostało 362 mafiosów.

Buscetta to nie kryształowy ideał – ma na swoim koncie niejedną mroczną sprawę, ale w przeciwieństwie do nowych przywódców przestępczej organizacji chce bronić tego, czym Cosa Nostra być powinna, bronić honoru mafii. Niebagatelną rolę w tej sprawie odegrał sędzia Falcone, jak się potem okaże – jedyny sojusznik zmuszonego do ukrywania się Buscetty.

Na ekranie zobaczyć można przejmującą historię przedstawioną z perspektywy bossa, poruszającą rekonstrukcję walki wymiaru sprawiedliwości z mafią, dylematy głównego bohatera, który musi dokonać niełatwych wyborów. Obraz stawia zawsze aktualne pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady.

Film i jego twórców doceniono licznymi nominacjami i kilkoma nagrodami. Otrzymał Włoskie Złote Globy 2019 dla najlepszego reżysera i za muzykę; International Cinephile Society Awards 2019 – Grand Prix; a także nagrody Italian National Syndicate of Film Journalists 2019 w kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz, montaż, muzyka, aktor, aktor drugoplanowy.

„Zdrajca” będzie wyświetlany od 3 lipca do 9 lipca. W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w Cinema Lumiere. Wystarczy do 30 czerwca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jakich innych filmach znajdziemy sceny sądowych procesów? Podaj dwa tytuły. Zwycięzców wylosujemy.

Bilety otrzymują Barbara Czerucka i Agata Truchel. Gratulujemy!

Leave a Reply