Wyjątkowe wyróżnienie otrzymał suwalczanin, Marek Miś, biolog z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Jego zdjęcie zgłoszone do konkursu Wiki Science Competition zostało uznane za najlepsze. Fotografia dafni wydającej na świat potomstwo zyskała uznanie i w polskiej edycji konkursu, ale szczególnie cieszy docenienie w międzynarodowej edycji, w kategorii zdjęcia mikroskopowego.

Początku konkursu Wiki Science sięgają roku 2011, gdy w Estonii zorganizowano Estoński Konkurs Fotografii Naukowej. Ten pomysł stał się inspiracją dla innych – w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii objął już osiem państw europejskich. Kolejne lata to wciąż rosnąca popularność i prestiż konkursu. Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki – obiekty i efekty badań, naukowców i aparaturę badawczą. Co roku przybywa fotografii, które w ramach darmowych licencji umieszczane są na Wikipedii, a dzięki temu propagują dzielenie się naukową wiedzą.

Marek Miś fotografią interesował się od dawna, ale dopiero cyfrowe możliwości pozwoliły osiągnąć oczekiwane efekty. Czas poświęcony makrofotografii zaowocował publikacjami na ten temat, udziałem w licznych konkursach, warsztatami dla osób zainteresowanych tematem.

Zdjęcie, które zyskało uznanie jury, pokazuje wyjątkowy moment, gdy na świat przychodzi potomstwo dafni – niewielkiego, słodkowodnego stawonoga z grupy wioślarek, uchwycony w powiększeniu 100x. Przedstawiciele polskiej edycji jury docenili i walory artystyczne, i edukacyjne: „Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję decydującego momentu fotografii”.

Marek Miś prowadzi w Suwalskim Ośrodku Kultury pracownię mikro i makrofotografii. Uczestnicy zajęć mogą poznać tajniki fotografowania przy użyciu mikroskopu pod okiem mistrza, odkryć – jak mówi Miś – obszary, które w większości nie są dostępne dla ludzi.

Dodaj komentarz