Aktywny, bezpośredni i doświadczalny sposób prezentacji archeologii – tym charakteryzuje się Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który właśnie odbywa się w Szwajcarii pod Suwałkami. Dobrze znane stałym bywalcom pokazy zostały wzbogacone o nowe elementy, jak choćby piec dymarski.

Jaćwieski Festyn Archeologiczny powrócił do Szwajcarii w ubiegłym roku, po kilku latach przerwy. W tym sezonie – ze względu na ogłoszoną pandemię koronawirusa – stanowi nie lada atrakcję dla odwiedzających. Jako jedno z nielicznych cyklicznych wydarzeń nie został odwołany z tego powodu. Tego szczęścia nie miał np. Suwałki Blues Festival. Warto tam zajrzeć osobiście, choć dzięki mediom społecznościowym i transmisji online można zobaczyć z dowolnego miejsca na świecie, co dzieje się i działo w piątek w Szwajcarii. Na odwiedzających czekają m. in. pokazy produkcji ceramiki, degustacji i wytwarzania pożywienia, tkactwa, garncarstwa, wytopu żelaza w piecu dymarskim, rybołówstwa i wyrobu łodzi dłubanych.

Jerzy Siemaszko, archeolog i kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach o atrakcjach Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego:

W sobotę, 5 września Festyn Archeologiczny Szwajcarii rozpocznie się o godz. 11.00. W programie widowiskowe pokazy walk podczas Turnieju Wojów o Skarb Skomanda i warsztaty dawnych rzemiosł. 

Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach zapraszają również na wycieczki z przewodnikiem po odkrytym przed laty cmentarzysku Jaćwingów. Interesujące opowieści „w pakiecie”. Ciekawostek związanych z dzielnymi wojami będzie coraz więcej – w październiku w Suwałkach zostanie otwarta wystawa prezentująca znaleziska z cmentarzyska w Krukówku na Suwalszczyźnie. Jak zapowiada Jerzy Siemaszko, organizator Festynu Archeologicznego i kustosz Muzeum Okręgowego – cmentarzysko to jest odkryciem archeologicznym na skalę światową – tysiące odkopanych zabytków to m. in. eksponaty, broń i narzędzia.

O znaleziskach z Krukówka opowiada Jerzy Siemaszko:

Poznawanie historii poprzez samodzielne jej doświadczanie to chyba najlepszy model edukacji. Jaćwieski Festyn Archeologiczny to również doskonała promocja miasta i odkryć muzealników. Nie wiadomo jednak, jaka przyszłość czeka to wydarzenie. Muzeum Okręgowemu udało się pozyskać środki na organizację dwóch edycji imprezy. Ta jest ostatnią, która finansowana jest z polsko-litewskiego projektu.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Informacje o dojazdach:

Szwajcaria, rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów, leży 7 km na północ od centrum Suwałk (łatwy dojazd drogą E-8 w kierunku Budziska, a także możliwość wycieczki pieszej lub rowerowej). Kursują tam również autobusy komunikacji miejskiej. W pobliżu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Autobusy, po wysadzeniu podróżnych, powinny wycofać się na parkingi w Suwałkach lub Jasionowie. Proszę uważać, szczególnie na dzieci, jest to ruchliwa trasa międzynarodowa!

Impreza dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Fundatorem nagrody głównej w Turnieju Wojów jest ZWM Dojnikowscy Sp. J. w Suwałkach.


*** Koronawirus ***
Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, zagrożenie epidemiologiczne jest więc znikome. Nie zwalnia to jednak z zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego stosowania się do przepisów sanitarnych. Prosimy o zachowanie na placu bezpiecznego dystansu 2 m. W przypadku uczestnictwa w pokazach interaktywnych, związanych ze zmniejszeniem dystansu, zwiedzających obowiązuje maseczka ochronna (we własnym zakresie). Przy każdym stoisku zapewnione będą środki do dezynfekcji i rękawice jednorazowe.

Program szczegółowy:

Warsztaty dawnych rzemiosł i kultury – XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny Szwajcaria 2020

Festyn Archeologiczny już dziś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj