Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę, 25 października o godz. 19:00 na spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina, prezentowany w ramach projektu „Teatr Polska”. Fabularnie rzecz dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku w Londynie, jednak sceniczne, scenograficzne i interpretacyjne tropy prowadzą do świata „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Oparty na tekście mistrzyni prozy psychologicznej, Marii Kuncewiczowej, spektakl jest historią o dojrzewaniu, seksualności, opresji.

Sztuka „Dziękuję za różę” wyszła spod pióra autorki „Cudzoziemki” w Wielkiej Brytanii w roku 1950. Została wystawiona tylko raz, w Londynie, sześć lat później. Dziś wraca na teatralne deski i okazuje się zaskakująco aktualna. Czy stając się dorosłym, należy wyzbyć się dziecięcej wrażliwości? Jak funkcjonować, zachowując świeże spojrzenie i ciekawość świata, jednocześnie unikając skrzywdzenia i wykorzystania? Do czego obliguje nas wejście w role społeczne; bycie żoną, gospodynią, przyjaciółką?

Spod wierzchniej warstwy fabularnej: mieszczańskiego melodramatu, niepozbawionego jednak dużej dawki absurdu i groteski, wyłania się tekst niezwykle aktualny i korespondujący z bieżącymi wydarzeniami. Tekst, który dotyka problemu różnych form znęcania się, niejednokrotnie w dobrych domach, wśród ludzi wykształconych i na stanowiskach. Dlaczego przymykamy oko, kiedy dobrze sytuowany mąż, wspinający się po szczeblach kariery, traktuje żonę protekcjonalnie, z góry. Jak trofeum. To z kolei generuje pytania o to jak ona, owa żona, powinna funkcjonować w „dojrzałym” świecie. W jaki sposób, przy całej naiwności, ma zyskać umiejętność unikania skrzywdzenia i wykorzystania?

Pojawienie się na scenie fantastycznych postaci rodem z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla pokazuje istnienie światów równoległych: prozy życia i tęsknoty za romantycznymi uniesieniami. Wyobraźnia głównej bohaterki, rozbuchana i pokręcona, staje się mechanizmem obronnym przed rzeczywistością, w której utknęła. Można też potraktować tę inscenizację jako próbę zbadania korelacji między światem „Alicji w Kranie Czarów”, światem „Róży” i światem sceny – czyli tym, w jaki sposób teatr czerpie z literatury, a ta z kolei czerpie z samej siebie.

Spektakl „Dziękuję za różę” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 października o godz. 19.00 w Sali in. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Liczba miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z widzami. Bilety w cenie 20 zł można nabyć online oraz w kasie SOK – z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten spektakl. Wystarczy do 23 października do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W oparciu o pewną postać najpopularniejszej książki Lewisa Carrolla powstała nazwa koncepcji wyścigu zbrojeń. O jaką postać chodzi i jak brzmi nazwa tej koncepcji? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Aneta Wierzchowska.

Leave a Reply