Węgiel jest nadal najtańszym paliwem opałowym, które pozwala za stosunkowo niską cenę ogrzać budynek. Żeby jednak niski koszt był odczuwalny, należy właściwie dobrać rodzaj węgla i posiadać sprawny piec.

Artykuł partnera.

Rodzaje węgla

Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, gatunki i klasy.

  1. Typ węgla energetycznego zależy m.in. od zawartości części lotnych, ciepła spalania i zdolności spiekania. W domach jednorodzinnych wykorzystuje się węgiel typu 31-33.
  1. Klasa węgla związana jest z wartością opałową i zawartością popiołu. Oznaczona jest dwoma wartościami np. 25/7, gdzie 25 informuje o najniższej wartości opałowej (MJ/kg), a 7 o najwyższej zawartości popiołu w procentach. Im wyższa jest wartość opałowa, tym więcej ciepła się uzyska.
  1. Gatunek węgla określany jest na podstawie klasy i sortymentu. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy jest gatunek węgla.
  1. Sortymenty dzieli się ze względu na grubość ziarna:
  • grube (kęsy, orzech, węgiel kostka) – wielkość ziaren powyżej 25 mm,
  • średnie (węgiel groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm,
  • drobne – wielkość ziaren do 50 mm
  • miałowe – wielkość ziaren do 31,5 mm,
  • mułowe – wielkość ziaren do 1 mm.

Najpopularniejszymi sortymentami są groszek, orzech i miał. Wykorzystuje się je w kotłach średniej mocy. W ostatnim czasie dużą popularność zdobył tzw. ekogroszek, który charakteryzuje się niższą zawartością siarki i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Przykładem firmy specjalizującej się w sprzedaży wysokiej jakości węgla kamiennego jest: https://energobielsk.pl/.

Rodzaj węgla a typ kotła

Trzeba wiedzieć, że piec determinuje rodzaj węgla, jakim należy palić. Wyróżnia się kotły tradycyjne przeznaczone dla węgla kamiennego, miałowe – dostosowane do spalania miału węglowego oraz retortowe z podajnikiem paliwa na groszek. Paliwem zastępczym dla węgla kamiennego może być węgiel brunatny, ale zawiera on niską wartość opałową, więc daje niewiele ciepła.

Jak zaoszczędzić na opalaniu budynku?

Ogrzewanie węglem jest najtańszą możliwością ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że jakość opalania zależy od pieca i jakości węgla. Nowoczesne kotły automatyczne osiągają sprawność spalania 80-90%. Ważne są również ogólne parametry techniczne pieca – moc i sprawność. Nieraz w opisie kotła zawarta jest informacja o dedykowanym rodzaju węgla.

Leave a Reply