Listopadowy (27.11) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z akordeonistą Gabrielem Balukiewiczem będzie można zobaczyć prawie jak z pierwszego rzędu, bo… z własnej kanapy – dzięki internetowej transmisji.

W jesiennej odsłonie Filharmonii Suwałk Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert pochodzącego z Suwałk wirtuoza akordeonu Gabriela Balukiewicza, który wystąpi z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza. Z uwagi na aktualne obostrzenia koncert odbędzie się bez udziału publiczności, ale będzie transmitowany w sieci na żywo z Sali im. A. Wajdy SOK. Program koncertu połączy różne style i formy ekspresji – od klasyki po rozrywkę. Usłyszymy między evegreeny muzyki filmowej („Moon River”, „Sunrise Sunset”, „Różowa Pantera”, „Ojciec Chrzestny”), „Atom accordion quintet” Krzysztofa Lenczowskiego, – „Te lucis ante terminum” Andrzeja Tuchowskiego oraz – prawdziwa gratka dla melomanów – prawykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Brycha.

Gabriel Balukiewicz urodził się w Suwałkach w 1995 r. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. W 2019 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu dra hab. Leszka Kołodziejskiego. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in.: w Czechach, Chorwacji, Słowenii, Szwecji, na Litwie, Łotwie oraz stypendystą Fundacji Alicji Roszkowskiej Art S.O.S (2016), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018) oraz kilkukrotnie dla Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi dla najlepszych studentów. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach oraz warsztatach muzycznych prowadzonych przez m.in.: prof. Boruta Zagoranskiego, prof. Alfreda Melichara, prof. Borisa Lenko, prof. Frodre Haltli, prof. Klaudiusza Barana, prof. Bogdana Dowlasza, prof. Krzysztofa Olczaka, prof. Marka Andryseka, dra hab. Rafała Grząki.

Artysta występuje jako solista oraz kameralista w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Studyjnym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz z Teatrem Ludowym w Krakowie. Dokonał prawykonań nowych utworów na akordeon solo, akordeon w różnych formacjach kameralnych oraz na większą obsadę wykonawczą, takich kompozytorów, jak: Julia Owczarek, Caitlin Harrison, Aleksander Brych, Jakub Jung, Jakub Kaczmarek, Michał Kawecki, Leszek Kołodziejski, Marcin Powalski.

Na transmisję koncertu zapraszamy w piątek, 27 listopada 2020 r. o godz. 19.00 na profilach Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury​, Pogodnych Suwałk, patronów i partnerów medialnych wydarzenia: Dwutygodnik Suwalski, suwalki.info, Niebywałe Suwałki, Telewizji Internetowej tvs24.pl oraz na kanale YouTube SOK.

Mecenasem koncertu jest firma RESO Europa Service, Partner Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Filharmonia Suwałk: koncert Gabriela Balukiewicza z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej – online

Leave a Reply