Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało w środę, 23 grudnia 14 radnych, sprzeciw zgłosiło 7 osób, zaś od głosu wstrzymało się 2 radnych. W projekcie budżetu miasta, który prezentowaliśmy w listopadzie, zostały wniesione poprawki dotyczące m. in. kwoty planowanego kredytu.

Chodzi o dodatkowy kredyt w wysokości 5 mln złotych, z którego zaciągnięcia miasto zrezygnowało. Nie zmienia to jednak faktu, że prognozowane zadłużenie Suwałk może wynieść 235 mln złotych.

19 grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię na temat projektu budżetu Suwałk. Po autopoprawkach zmniejszy się prognozowane zadłużenie miasta. Jak podczas prezentacji projektu powiedział prezydent Czesław Renkiewicz – zweryfikowane zostały inwestycje dotyczące „Trasy Wschodniej” – od ulicy Północnej do Wylotowej, budowy skrzyżowania lub ronda przy ulicy Łąkowej i Wojska Polskiego, ale i zwiększenia rezerwy ogólnej o 600 tys. złotych. – To może być trudny rok, nie żegnamy się z pandemią, która będzie nam towarzyszyła nawet do późnej wiosny. Gorzej, gdy dojdzie do trzeciej fali zachorowań, głębszego lockdownu i zamykania firm – podkreślił Czesław Renkiewicz, określając projekt budżetu jako „optymalny na trudne czasy”.

Prezentacja projektu budżetu zawsze związana jest z wystąpieniami przedstawicieli klubów radnych. Nie inaczej było tym razem. Dyskusję rozpoczął Zbigniew De-Mezer z „Łączą nas Suwałki”, który zgodził się z prezydentem Suwałk, że „nie jest to budżet marzeń”. Pochwalił jednak system pracy nad projektem budżetu i zaangażowanie skarbnika Wiesława Stelmacha w jego tworzenie. – Dyskusja przebiegała w sposób satysfakcjonujący, zauważyliśmy duży kłopot podczas analizy, spodziewamy się wielu niepewności w kwestii dochodów z CIT i PIT, które mogą nie być takie, jak zaplanowaliśmy – zaznaczył Zbigniew De-Mezer. Radny wspomniał również o pojawiających się cały czas nowych zdaniach dla samorządu, jak choćby Pracownicze Plany Kapitałowe, na których wdrożenie miasto będzie musiało wydać 2,2 mln złotych. Zbigniew De-Mezer porównał budżet do wymarzonego auta. – Nie co roku jeździ się Ferrari. Tym razem mamy tańszy, ale dobry samochód, który jest świeżo po przeglądzie. Zadajemy sobie pytanie, dokąd chcemy dojechać tym samochodem, czyli  czy zrealizujemy podstawowe zadania samorządu – zaznaczył radny.

Innego zdania był Jacek Juszkiewicz z PiS, który – podobnie jak cały klub – nie poparł projektu budżetu Suwałk na 2021 rok. Radny zarzucił po raz kolejny prezydentowi brak chęci dyskusji i ignorowanie wniosków rajców z Prawa i Sprawiedliwości. – Ten budżet to projekt autorski pana prezydenta, który to zrealizował przy pomocy klubu „Łączą nas Suwałki”. Nie jest owocem wspólnej pracy Rady Miasta. Część „pasażerów samochodu” nie brała udziału w dyskusji. Nasza aktywność była wyciszana, zabrakło nas w rozmowach, nie dostaliśmy zaproszenia. Trudno nam się z tym budżetem identyfikować. Nie jesteśmy przeciwko inwestycjom, ale na znak protestu, że nie uczestniczymy w tworzeniu projektu, będziemy przeciwni przyjęciu uchwały – podsumował Jacek Juszkiewicz.

Sławomir Sieczkowski z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk również nie poparł projektu budżetu, zarzucając władzom miasta zbyt wysoki deficyt, słabą dynamikę wzrostu dochodów i zadłużanie miasta.

Jacek Niedźwiedzki z Platformy Obywatelskiej projekt budżetu poparł i dodał, że udział w dyskusji na temat budżetu to kwestia dobrej woli i chęci współpracy.

Podobnego zdania był prezydent Czesław Renkiewicz, który skomentował wystąpienia Jacka Juszkiewicza i Sławomira Sieczkowskiego. – Nigdy dobrych pomysłów nie odrzucamy, bo ktoś jest z innej opcji. Nie zgodzę się z argumentem, że czyjeś postulaty są realizowane, a inne nie – zaznaczył, dodając, że nie jest uzurpatorem i „woda sodowa nie uderzyła mu do głowy”. Cz. Renkiewicz i od razu zaprosił wszystkich radnych do składania wniosków do projektu budżetu na rok 2022. – To mieszkańcy nas zaprosili do współrządzenia, głosując na nas. Przed nikim drzwi nie zamykam – dodał prezydent.

Przed nami trudny rok. Budżet 2021 stabilny, ale bez podwyżek (infografika)

Firmy proszą o pomoc – samorząd serwuje podwyżki

Leave a Reply