Tak zdecydowali w środę, 23 grudnia radni suwalskiej Rady Miejskiej. Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach. W przyszłym roku przypada 95. rocznica jego urodzin i 5. rocznica śmierci.

Andrzej Wajda początkowe lata swojego życia spędził w Suwałkach. Podczas ostatnich wizyt nad Czarną Hańczą reżyser próbował przypomnieć sobie mieszkanie, które zajmował wówczas z rodzicami – ojciec był wojskowym.

W roku 2021 zaplanowanych zostało wiele inicjatyw związanych z osobą Andrzeja Wajdy. Wśród nich są m. in.: organizacja festiwalu filmowego „Wajda na nowo”, a także projekt plakacisty Andrzeja Pągowskiego, który we współpracy z miastem zaplanował stworzenie na nowo wszystkich plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wystawa będzie miała miejsce w trakcie wspomnianego festiwalu.

Uhonorowanie nieżyjącego twórcy filmowego to decyzja większości radnych.

Andrzej Wajda będzie lokalnym patronem roku 2021. Przypomnijmy, że w listopadzie Sejm RP zdecydował o uhonorowaniu w ten sposób, tyle że w wymiarze ogólnokrajowym, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Andrzej Wajda wraca do Suwałk

Wajda przypomina: Czy reżyser z daleka zrozumie prostego człowieka?

„Motyl” w kamieniu: Andrzej Wajda oglądał rzeźby

Zmarł Andrzej Wajda

Wajda In Memoriam. Tablica pamiątkowa odsłonięta. Wystawy otwarte (foto)

Leave a Reply