Zmarł Andrzej Wajda

0
134
Na zdj. Andrzej Wajda w Suwałkach. Fot. arch. Niebywałych Suwałk, 2016

Urodzony w Suwałkach reżyser, laureat Oscara zmarł w niedzielę, 9 października. Andrzej Wajda gościł nad Czarną Hańczą w czerwcu tego roku. Miasto uhonorowało podczas wizyty 90. rocznicę jego urodzin.

 Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach 6 marca 1926 r. Uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Związany z reżyserią filmową od 1954 roku i teatralną – w Teatrze Starym w Krakowie w latach 1962-98. Kierował warszawskim Teatrem Powszechnym i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Był tez członkiem komitetu doradczego “Solidarności” przy Lechu Wałęsie w latach 1981-89, następnie został Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej.

Pod koniec września na Festiwalu Filmowym w Gdyni prezentowana była wystawa jubileuszowa – z okazji 90. lecia Andrzeja Wajdy. Reżyser podczas wydarzenia odebrał też nagrodę specjalną za swój najnowszy film – “Powidoki”.

O przebiegu wizyty w Suwałkach można przeczytać więcej w artykułach: Wajda przypomina: Czy reżyser z daleka zrozumie prostego człowieka?„Motyl” w kamieniu: Andrzej Wajda oglądał rzeźby.

Dodaj komentarz