Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, w którym odbywają się bezpłatne szkolenia dla dorosłych, również w tym roku przygotował bogatą ofertę warsztatów. To tylko jedna z inicjatyw realizowanych przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów, obecnie zarządzające dwiema szkołami „Bajką” i „Prologiem” – dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu.

W tej chwili PST prowadzi dwie szkoły – Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową „Bajka” przy ul. M. Skłodowskiej w Suwałkach i drugą – wciąż remontowaną – przy ulicy Paca 4, do której uczęszczają uczniowie klas 4-8 i młodzież z klas przysposabiających do pracy.

– Gdy 10 lat temu zakładaliśmy i rozwijaliśmy szkołę, nie sądziliśmy, że będziemy mieścili się w dwóch budynkach. Postawiliśmy na nowatorskie rozwiązania – chcieliśmy uczyć jak najwięcej samodzielności i samoświadomości. Zależało nam na tym, aby nasi uczniowie wyszli ze szkół wyposażeni nie tylko w wiedzę, ale i umiejętności, które pozwolą im dobrze żyć w lokalnej społeczności – podkreśla Urszula Duda, dyrektor „Bajki”, dodając, że nadal priorytetem edukacyjnym szkół jest trening umiejętności społecznych, nabywanie kompetencji miękkich przez uczniów i praca z emocjami.

Mówi Urszula Duda:

Urszula Duda o zajęciach uspołeczniających:

Nie mniejszą wagę w „Bajce” i „Prologu” przykłada się do edukacji nauczycieli, dzięki czemu wsparcie dzieci i rodziców przebiega bardziej efektywnie. Suwalska niepubliczna szkoła cały czas pozyskuje środki na realizację szkoleń i projektów edukacyjnych. Wystarczy wspomnieć o zrealizowanych niedawno działaniach: szkoleniu dla rodziców, nauczycieli, terapeutów pn. „Całościowe zaburzenia rozwoju” – tematyka dwóch 8-godzinnych spotkań on-line (dla rodziców i oddzielne dla nauczycieli i terapeutów) obejmowała samodzielność dzieci i młodzieży – jej rolę w życiu osoby w spektrum i osoby z niepełnosprawnością, możliwości jej zdobywania na różnych etapach rozwoju czy wspomnianym już TUS – treningu umiejętności społecznych – przeznaczonym dla osób z autyzmem i/lub osób z niepełnosprawnością.

Urszula Duda o TUS:

W trudnym edukacyjnie czasie pandemii TUS i kompleksowe podejście do uczniów pomaga im w odnalezieniu się w zupełnie nowych warunkach, zarówno w domu, jak i w otaczającym ich świecie. Edukacja powiązana z terapią to optymalne rozwiązanie, umożliwiające uczenia się przez doświadczanie, wykorzystanie różnych metod komunikacji i potencjału dziecka – praca na mocnych stronach dziecka. Jest to nowa jakość systemu oświaty.

Ciągła praca nad podniesieniem poziomu jakości nauczania realizowana jest również dzięki uczestnictwu szkół w projekcie CRS1, w którym bierze udział 26 placówek z całego kraju – w tym również nasza suwalska.

Szkoła działa także w sferze edukacji zewnętrznej – Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji to „narzędzie” bardzo w tym pomocne. Szkolenia dla dorosłych – spotkania z prawnikiem i psychologiem, z których skorzystało ponad 100 osób – w ubiegłym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji zaplanowane zostały zajęcia językowe, kursy komputerowe i samoobrony. Z LOWE skorzystali także uczniowie, którzy przeszli szkolenie baristy we współpracy z Restauracją „Rozmarino” w Suwałkach.  – Do LOWE można się zgłosić w każdej chwili – rekrutacja jest prowadzona w sposób ciągły – przypomina koordynatorka projektu, Renata Złotorzyńska.

O działaniach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji mówi Renata Złotorzyńska:

Urszula Duda, dyrektor „Bajki” o LOWE:

Kurs baristy sprawił uczniom wiele radości. Jak przekonuje Urszula Duda – niektórzy z jego uczestników nie tylko uczą robienia różnych rodzajów kaw swoich kolegów ze szkoły, ale też proponują rodzicom, aby ci kupili ekspres do domu – któż by nie chciał w domowym zaciszu uraczyć się espresso, cappuccino, czy cafe latte?

Więcej o LOWE w artykule poniżej:

LOWE – uczyć się można w każdym wieku (audio)

Obie niepubliczne szkoły, prócz wiedzy i umiejętności praktycznych, duży nacisk kładą na aktywność sportową uczniów. Dzieci i młodzież angażują się w działania klubu sportowego, a od niedawna mogą korzystać nawet z własnej siłowni znajdującej w budynku przy u. Paca 4.

O stworzeniu siłowni mówi Urszula Duda:

Szkoły – dzięki zaangażowaniu kadry, sponsorów i osób prywatnych – cały czas się rozwijają. Aby mogły wprowadzać więcej nowatorskich projektów i działań, potrzeba wiele wysiłku i środków. Warto dołożyć cegiełkę i przekazać 1% na rzecz Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, organu prowadzącego niepublicznego szkoły „Bajka” i „Prolog”.

Fot. Niebywałe Suwałki – uczniowie ze szkoły przy ul. Paca 4 meble i dekoracje wykonują sami, na zdj. między innymi strefy rekreacji przez nich przygotowane; szkolenia – fot. Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj