Województwo podlaskie swoją atrakcyjność zawdzięcza korzystnemu położeniu geograficznemu, dobrej infrastrukturze oraz ożywionej gospodarce wynikającej ze współpracy z partnerami ze wschodu. Równocześnie jest to wyjątkowo zielony region, który przyciąga osoby szukające odpoczynku od miejskiego zgiełku lub niedrogiej ziemi pod inwestycje. Ile kosztują działki w województwie podlaskim? Przedstawiamy ranking cen i lokalizacji.

Artykuł partnera.

Podlaskie tradycyjnie kojarzone jest z kilkoma wiodącymi ośrodkami miejskimi oraz licznymi terenami o charakterze rolniczym, na których dominuje zabudowa gospodarska oraz domy jednorodzinne. Wyjątek stanowi Białystok, który jako stolica regionu, posiada w większości miejską zabudowę zbiorową. Atrakcyjną alternatywą dla mieszkań są działki budowlane, w które chętnie inwestują osoby szukające miejsca pod budowę domu, rozwój firmy lub agroturystyki. Ile kosztują działki w województwie podlaskim?

Białystok – stolica województwa

Średnia cena za metr kwadratowy działki w Białymstoku wynosi 367 zł. Jest to niemal trzykrotnie więcej niż średnia cena działki w całym województwie. Wyższa cena działek w Białymstoku wynika ze stołecznej roli ośrodka miejskiego oraz ograniczonej dostępności i ilości działek w atrakcyjnych lokalizacjach miasta. Ceny działek różnią w zależności od dzielnicy oraz odległości od centrum. Za najdroższą dzielnicę uznawane są Dojlidy Górne.

Bielsk Podlaski

Bielsk Podlaski to piąte pod względem wielkości miasto w regionie. Miasteczko słynie z ciekawej, wielokulturowej historii oraz ciekawego zabytkowego układu urbanistycznego, które czynią z niego miejsce przyjemne do codziennego mieszkania. Bielsk oddalony jest niecałe 50 km od Białegostoku, co umożliwia szybki codzienny dojazd do pracy drogą krajową 19. Średnia cena za metr kwadratowy działki jest dużo niższa i wynosi 85 zł.

Augustów

Augustów jest czwartym pod względem wielkości miastem województwa. Stosunkowo wysokie ceny działek zawdzięcza jednak przede wszystkim malowniczemu położeniu oraz popularności wśród mieszkańców Warszawy, którzy chętnie kupują tu działki na domy letniskowe. Augustów jest również miejscowością chętnie odwiedzaną przez turystów, dzięki czemu zainteresowaniem cieszą się również działki kupowane na cele agroturystyczne. Średnia cena za metr kwadratowy w Augustowie wynosi 291 zł. Na cenę działki ma wpływ malownicze położenie oraz odległość względem atrakcji turystycznych,

Hajnówka

Ze względu na swoje położenie, miejscowość nazywana jest bramą do Puszczy Białowieskiej. Hajnówka nie jest jednak aż tak popularna turystycznie, jak Augustów. Jest również bardziej oddalona od Białegostoku, co czyni ją gorszą lokalizacją dla osób dojeżdżających do pracy. Urzeka jednak swoim kameralnym charakterem oraz niewysokimi cenami gruntów. Za metr kwadratowy ziemi w Hajnówce zapłacimy średnio 51 zł.

Średnia cena działek na Podlasiu

Działki na sprzedaż i wynajem (sprawdź oferty https://gethome.pl/dzialki/podlaskie/) cieszą się zarówno zainteresowaniem mieszkańców województwa podlaskiego, jak i osób, które szukają terenu pod budowę domu letniskowego lub agroturystyki. Średnia cena za metr kwadratowy działki wynosi 132 zł, co plasuje Podlasie mniej więcej w połowie rankingu pod względem cen gruntów w Polsce. Duża rozpiętość między cenami działek w poszczególnych miejscowościach zależy od ich wielkości, możliwości komunikacyjnych oraz popularności turystycznej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj