Zbliża się Światowy Dzień Ziemi. Wiosenna aura nastraja do spacerów. Niestety, przyjemność z przechadzki niknie, gdy natykamy się na porzucone śmieci – w lesie czy przy drodze. Często są to nie tylko opakowania po konsumowanych w plenerze rozmaitych produktach, ale i odpady, których pochodzenie jest oczywiste: gruz z prac remontowych, zużyte wyposażenie łazienki, zepsute sprzęty, zdezelowane meble czy stare opony. Nierzadko porzucane są w niezamieszkałej okolicy, a więc wyrzucający musieli tu dojechać. Rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy taki „śmieciowy problem”, jest bardzo proste – zamiast szpecić nasze otoczenie, udajmy się na wysypisko.

Z pewnością mieszkańcy miasta zdają sobie sprawę, że na osiedlowych śmietnikach nie mogą wylądować wszystkie odpady. Selektywna zbiórka nakłada na nas obowiązek segregowania, a dzięki recyklingowi wiele surowców jest odzyskiwanych. Do kontenerów na śmieci zmieszane także nie mogą być wrzucane rozmaite rzeczy. Resztki farb, przeterminowane leki, zużyte opony, niepotrzebne elementy wyposażenia domu czy styropian to tylko kilka przykładów odpadów, które do osiedlowych śmietników trafiać nie powinny. Możemy je jednak sami dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Suwałkach. Tam zostaną przyjęte bezpłatnie i nie będą zagrażać środowisku.

Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, tak, by nasza próba odstawienia zbędnych przedmiotów była skuteczna. Przede wszystkim jest to usługa skierowana do mieszkańców, a odbierane są odpady komunalne, więc jeśli ilość i rodzaj odpadów będą sugerowały ich pochodzenie z działalności gospodarczej, to wówczas spotkamy się z odmową ich przyjęcia. Są i pewne ograniczenia – w roku kalendarzowym możemy zdać cztery zużyte opony, przewidziano też limity w kwestiach odpadów rozbiórkowych i wielkogabarytowych (jednak dość wysokie – to odpowiednio tona i pół tony). Szczegółowe dane i wszelkie ograniczenia w oddawaniu odpadków znajdziemy w regulaminie PSZOK-u (warto też sprawdzić, które odpady nie zostaną przyjęte, bo w tej kwestii także obowiązują pewne wykluczenia).

Wybierając się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie zapomnijmy o dowodzie osobistym! To ważna sprawa, zatem jeśli chcemy przekazać odpady w czyimś imieniu, lepiej wybrać się wspólnie. Osoba zdająca odpady winna być obecna, podać swoje dane oraz adres nieruchomości, z której odpady pochodzą. Warto dodać, że takim potwierdzeniem będzie także prawo jazdy, dowód dokonywania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy zaświadczenie o adresie zamieszkania.

Jeśli przywożone odpady są sporych rozmiarów, to dobrze jest zaplanować przyjazd z osobą, która pomoże w rozładunku. Warunkiem przekazania przywiezionych rzeczy jest samodzielne ich rozładowanie, pracownicy PSZOK-u nie udzielają takiej pomocy. Po zważeniu odpadów sami musimy je także umieścić w odpowiednich kontenerach.

Stan pandemii spowodował zmiany w godzinach funkcjonowania wielu instytucji. Tak też stało się w przypadku PSZOK-u. Wcześniej punkt zbiórki czynny był nieco dłużej, obecnie jest on otwarty od godziny 8.00 do 15.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Dobrą wiadomością jest fakt, iż nawet jeśli przyjedziemy dosłownie „w ostatniej chwili”, to pracownicy gwarantują odbiór przywiezionych odpadków.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj