207,5 tys. świadczeniobiorców w województwie podlaskim otrzyma w tym roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, tzw. trzynastą emeryturę. Kwota tegorocznych „trzynastek” wypłaconych przez białostocki oddział ZUS to ponad 258 mln zł. Świadczenie to zostało wysłana w całym kraju prawie 8,5 mln osób na kwotę 10,5 mld zł. Łącznie dodatkową wypłatę otrzyma 9,8 mln osób, a ZUS rozdysponuje na ten cel około 12,2 mld zł.

– Trzynaste emerytury trafiły już do niemal 206 tysięcy świadczeniobiorców w województwie podlaskim. ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w terminie płatności emerytury czy renty. Terminów wypłat w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Ponieważ ostatni z nich czyli 25 kwietnia przypada w niedzielę, to emeryci i renciści swoją „trzynastkę” otrzymają już w piątek, 23 kwietnia – Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Większość „trzynastek” jest wypłacona w kwietniu, jednak pozostają jeszcze osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny wypłacany za kwiecień pierwszego dnia kolejnego miesiąca. – Ponieważ 1 maja jest dniem wolny od pracy, środki te trafią do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia, jeszcze przed majówką – podkreśla rzeczniczka.

Trzynastkę dostaną osoby, które miały ustalone prawo do emerytury czy renty na 31 marca 2021 roku i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Roczne dodatkowe świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którym wypłacane jest świadczenie z ZUS, KRUS lub innej instytucji emerytalno-rentowej.

ZUS wypłaca „trzynastkę” wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to 1250,88 zł brutto. Z tej kwoty, w większości przypadków, należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie to 1022,30 zł. Co ważne, „trzynastka” jest zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń, nawet jeśli pieniądze trafią na konto. Świadczenie ma bowiem specjalny opis, dzięki któremu komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj