Andrzej Strumiłło to człowiek instytucja, artysta wielu talentów, niestrudzony komentator i interpretator rzeczywistości. Jego odejście w ubiegłym roku było wielką stratą dla miłośników sztuki, a także dla mieszkańców Suwalszczyzny, której ambasadorem był ten wybitny twórca. Swego rodzaju hołdem złożonym artyście jest wystawa otwarta w piątek (14 maja) w Galerii Stara Łaźnia.

Ekspozycja zatytułowana Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń” to okazja do spotkania z nietuzinkowym twórcą – malarzem, rysownikiem, grafikiem fotografikiem, poetą. Bogate doświadczenia życiowe zaowocowały intrygującymi zapiskami, które pokazują czytelnikom niebanalny świat myśli Andrzeja Strumiłły, jego wielką wrażliwość. Do ostatnich chwil aktywny, wciąż tworzył i planował kolejne działania. Dlatego też dorobek jego jest niebagatelny.

Pokaz filmu Summa w Suwałkach
05 IV 2019, Suwałki – Cinema Lumiere; pokaz filmu „Summa” – Andrzej Strumiłło
© 2019 Wojciech Otłowski


Przybyłych na wernisaż powitała Alicja Andrulewicz. Głos zabrał także prezydent Czesław Renkiewicz, który podzielił się swymi wspomnieniami ze spotkań z wielkim artystą:

Sale Galerii Stara Łaźnia nie zdołałby pomieścić wszystkich dzieł, zatem jest to pewien wybór, ale dla wielbicieli talentu mistrza dobrą wiadomością jest fakt, iż dół galerii będzie na stałe przeznaczony na prezentowanie prac Andrzeja Strumiłły.

Kurator wystawy, córka Andrzeja Strumiłły, Anna, dziękowała osobom, które wsparły w różnoraki sposób dzieło realizacji ekspozycji:

Znajdująca się na parterze część wystawy zatytułowana jest „Człowiek” – tu zebrano prace traktujące o ludzkim losie, kondycji ludzkiej, mówi o pragnieniach, marzeniach i tęsknotach. Różnorakie rozumienie przestrzeni to temat prac zgromadzonych na piętrze Galerii Stara Łaźnia. Przestrzeń to podróż, wyprawa, ale nie też poszukiwania węwnętrzne, nasze przemyślenia, refleksje. Tu obejrzeć można rozmaite prace (obrazy, rysunki, fotografie), a także eksponaty stanowiące pamiątki z licznych podróży artysty.

Druga część uroczystego otwarcia wystawy miała miejsce na piętrze. Tu Anna Strumiłło przybliżyła zebranym historię prezentowanych eksponatów, podzieliła się wzruszającymi opowieściami o swoim ojcu:

Obecna wystawa otwarta została z niewielkim opóźnieniem, co spowodowane było obostrzeniami wynikającymi z pandemicznej sytuacji. Teraz jednak możemy wybrać się do galerii i spotkać się z wielką sztuką – a czasu jest sporo, bo ekspozycja dostępna będzie do końca września.

Foto: Wojciech Otłowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj