Po rocznej przerwie, w połowie czerwca w Suwałkach odbędzie się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2021. Tegorocznej odsłonie towarzyszy hasło „Mosty”, symbolizujące poszukiwanie wszystkiego, co nas łączy. W programie m. in. pokazy spektakli mistrzowskich i otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe.

W dniach 16-18 czerwca sprawdzimy, z czym w ostatnich miesiącach zmagał się świat. Wcześniej wydawało się, że świat nie ma granic – poprzez powszechność środków komunikacji i możliwość szybkiego przemieszczania. Pandemia pokazała, że jeszcze bardziej potrzebujemy spotkań i rozmów – tytułowych mostów.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło dziewięć zespołów z Polski: Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Cieszyna, Kraśnika, Warszawy i Wilamowic, w wykonaniu których suwalczanie zobaczą 7 spektakli. W jury zasiądą uznani w środowisku zawodowcy: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa Marek Kościółek, aktorka i reżyserka Joanna Łupinowicz oraz tancerz i choreograf Mihail Nikolov. Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza.

Festiwal zainauguruje spektakl „Magiczny sklep” łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora (środa, 16.06). Przedstawienie przeniesie widza w świat iluzji, fantazji i marzeń sennych czasów dzieciństwa. Suwalczanie będą też mogli zobaczyć plenerowy spektakl „Can’t escape [Nie mogę uciec]” Teatru 3.5 z Dzierzgonia (czwartek, 17.06). To osadzone w post-apokaliptycznej estetyce widowisko uliczne poruszające temat kryzysu klimatycznego. W programie ponadto galeria lalek, masek i elementów scenografii ze spektaklu „Madejowe łoże” Teatru Lalki i Aktora w Łomży (I piętro foyer SOK). Przed SOK powstanie Plac Teatralny z animacjami artystycznymi. Festiwal zakończy pokaz spektaklu nagrodzonego Grand Prix – Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk (piątek, 18.06).

Prezentacje konkursowe odbywają się w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Wstęp wolny. Rezerwacje grup zorganizowanych – Grażyna Filipowicz-Karp, tel. 87 563 85 44.

Bilety na spektakl „Magiczny Sklep” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Łomży w cenie 20 zł są dostępne w sprzedaży online i w kasie biletowej SOK. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%. Wydarzenia realizowane są zgodnie z wymogami obowiązującego reżimu sanitarnego.

Szczegółowy program wydarzenia w naszym kalendarzu – link poniżej.

XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2021 w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj