Ty śpisz, oni biegają. Patrycja Bereznowska i inni na bulwarach

Od lewej: Kamil Klimek - OSiR Suwałki, Wojciech Klekotko, Patrycja Bereznowska, Waldemar Borysiewcz - OSiR Suwałki, Bartosz Bełdyga - Fundacja Teraz Wschód

Już w czwartek, 3 czerwca na suwalskich bulwarach zostaną rozegrane nieoficjalne Mistrzostwa Świata w biegach 72-godzinnym oraz 24-godzinnym – Orlen Ultra Challenge. Wystartują w nich czołowi polscy ultramaratończycy.

Patrycja Bereznowska o starcie w biegu 72-godzinnym myślała od kilku lat. To biegi organizowane bardzo rzadko, będące prawdziwym wyzwaniem dla każdego uczestniczącego w nich sportowca. Patrycja Bereznowska ma ogromne doświadczenie w startach 24-godzinnych. Jak zaznaczyła podczas konferencji prasowej w środę, 2 czerwca w Suwałkach – nawet trenując do najbliższego i poprzednich wyzwań, nie próbowała biec przez 72 godziny. W czasie startu może więc wydarzyć się wszystko – to organizm dyktuje warunki.

Biegaczce ultra będą towarzyszyć na trasie biegu: Paweł Żuk – rekordzista Polski w biegach ultra: w biegu 6-dobowym, 10-dobowym, na 1000 km, 1000 mil, w biegu 24h na bieżni mechanicznej oraz biegacze z naszego regionu m.in. Marek Niedbała, Tomasz Chomicz,  Wojciech Klekotko, Hanna Nejfeld. Wojciech Klekotko w biegu 24-godzinnym wystartuje po raz trzeci. Poprzednie próby nie były udane. Jak mówi – sukces byłby realizacją jego marzenia, podobnie jak bycie świadkiem pobicia rekordu świata przez Patrycję Bereznowską. W trakcie biegów 72-godzinnego i 24-godzinnego zobaczymy w sumie 43 sportowców.

Zawody 72h rozpoczną się w najbliższy czwartek o godz. 10:00 przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Zawodnicy przez trzy kolejne doby będą poruszać się po pętli o długości 1235,64 m (trasa atestowana), która będzie przebiegać po alejkach spacerowych i ścieżkach rowerowych pomiędzy ulicami 24 Sierpnia i Bakałarzewską. Zawodnicy startują w biegu 24 godzinnym pojawiają się na trasie w sobotę (05.06). Rywalizacja w obu biegach zakończy się w niedzielę o godz. 10:00. Dekoracja najlepszych zawodników i zawodniczek została zaplanowana na godz. 12:00.

Suwalskie zawody w biegu 24-godzinnym będą ostatnią szansą uzyskania kwalifikacji do kadry narodowej, która będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w biegu 24-godzinnym we wrześniu 2021.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie „Bieg Ultra Wsparcie” (03.06.2021 r. godz. 10:05, start na bulwarach), którego inicjatorem jest Bartosz Bełdyga z Fundacji Teraz Wschód. To pomysł na doping dla startujących biegaczy i przy okazji – możliwość sprawdzenia się w ultrawyzwaniu. Biegaczy będzie można spotkać na bulwarach niemal o każdej porze – poza czasem na krótki sen i regenerację.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj