W maju pisaliśmy o tym, że nowa wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej będzie zaskakująca i nowoczesna – wykorzystująca „projekcje holograficzne”, wydruki 3D, konsole dotykowe. Budowa ekspozycji właśnie się rozpoczęła, a muzeum ogłosiło kolejny przetarg na kontent – materiały filmowe i etiudy, które będą prezentowane zwiedzającym.

Na realizację I etapu wystawy przeznaczona zostanie kwota około 1,4 mln złotych. Prace już trwają. Ekspozycję wykonaną na 160 m kw. będzie można zobaczyć w przyszłym roku.

Powstająca wystawa, zaprojektowana przez Michała Urbana i Marka Zagajewskiego oraz suwalskich muzealników, to wystawa narracyjna, gdzie scenografia będzie wspierana przez rozwiązania multimedialne, które stworzą całościową opowieść o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Ekspozycja składa się z dwóch części: „Dom cichy” i „W drodze” – w sumie z jedenastu scen – zwiedzający będą podążać śladami poetki, odkrywać jej wybory i decyzje. 

– To nie będzie wystawa sztampowa, mówiąca o tym, że Maria Konopnicka to wybitna poetka, pisarka, autorka „Roty”. Chcemy udowodnić tą wystawą, że Maria Konopnicka była „celebrytką” swoich czasów – tłumaczy Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej.

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej o wystawie:

O scenie „Fantomy”, w której zwiedzający zobaczą naturalnych rozmiarów postacie ważne dla Marii Konopnickiej – w formie wydruków 3D, do których pozowali aktorzy scen krakowskich, już pisaliśmy – szczegóły w artykule poniżej (Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było).

Dziś zdradzimy, jak będą wyglądać sceny: „Skaner pamięci” – gdzie poczujemy się jak na statku kosmicznym oraz „Euforia” – wykorzystująca konwencję surrealizmu i zdobycze technologii – rękawice „zmieniające” obraz świata.

Magdalena Wołowska-Rusińska o scenie „Skaner pamięci” (wizualizacja poniżej):

Kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej o scenie „Euforia” (wizualizacja poniżej):

W środę, 30 czerwca Muzeum im. Marii Konopnickiej ogłosiło II przetarg na kontent wystawy. Przed wykonawcą prawdziwe wyzwanie. Część prac, z wykorzystaniem materiałów muzealnych, będzie prowadzona od niedzieli w Krakowie. W materiałach filmowych zobaczymy artystów i aktorów tamtejszych ze stolicy Małopolski.

Magdalena Wołowska-Rusińska o ogłoszonym niedawno przetargu:

Fot. Niebywałe Suwałki – trwa budowa wystawy w Muzeum im. Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było (zobacz wizualizacje)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj