W najbliższy weekend (24-25 lipca 2021) na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś,  odbędą się 38. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Przed suwalską publicznością wystąpią m.in. medalistki mistrzostw Europy U23, które przed kilkunastoma dniami zakończyły się w Tallinnie. Oprócz nich na starcie pojawi się ponad czterystu młodych lekkoatletów, którzy są w kluczowym momencie kariery. Wielu z nich sięgało już po sukcesy w młodszych kategoriach wiekowych, a udział w nadchodzących mistrzostwach będzie ostatnim etapem przed startami w gronie seniorów.

Fot. ilustr. archiwum Niebywałych Suwałk, 70. Mistrzostwa Polski U20 w LA

Impreza rangi Mistrzostw Polski powraca do Suwałk po blisko 3 latach przerwy. Ostatnim wydarzeniem tego formatu były Mistrzostwa Polski w Sztafetach i Wielobojach, które odbyły się w 2018 roku. Rok wcześniej w Suwałkach o medale mistrzostw Polski rywalizowali młodzieżowcy, a w 2016 juniorzy do lat 20. Dlatego też wydarzenie tej rangi z pewnością ucieszy sympatyków „Królowej Sportu”, tym bardziej, że poziom rywalizacji będzie bardzo wysoki, a kibice mogą być świadkami nie tylko pobicia rekordów stadionu, ale także rekordów Polski.

Do rywalizacji podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w kategorii do lat 23 zostało zgłoszonych aż 408 zawodników z 119 klubów! W porównaniu do zawodów w tej kategorii wiekowej to rekordowo dużo, bowiem średnia z ostatnich 3 lat nie przekraczała 330 zawodników. Wśród uczestniczek  na uwagę zasługują m.in. Pia Skrzyszowska, tegoroczna młodzieżowa Mistrzyni Europy z Tallina (100 m ppł), czy Paulina Guzowska, która w odbywających się w maju tego roku w Chorzowie Mistrzostwach Świata Sztafet, wywalczyła z koleżankami złoty medal na dystansie 4 x 200 m.

Na dzieci czeka miasteczko lekkoatletyczne LDK

38. PZLA Mistrzostwa Polski U23 rozpoczną się w sobotę (24 lipca) o godz. 14:00. Natomiast już od godziny 12:00 na stadionie lekkoatletycznym, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej areny zmagań, zostanie otwarte miasteczko lekkoatletyczne programu „Lekkoatletyka dla każdego” (LDK). Ogólnopolski program, który realizowany jest również w suwalskich szkołach, powstał z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży.

I to właśnie z myślą o dzieciach, podczas największych zawodów lekkoatletycznych pojawiają się miasteczka LDK. W specjalnie przygotowanej strefie, która powinna zainteresować w szczególności najmłodszych, będą prowadzone różne działania (zabawy, konkursy), które mają promować lekkoatletykę jako sport atrakcyjny, niosący wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży dający satysfakcję z aktywności fizycznej, rywalizacji z rówieśnikami i zdobywania nowych umiejętności. W sobotę miasteczko LDK będzie czynne do godz. 18:00.

W tym roku młodzieżowcy, w przyszłym roku elita polskiej lekkoatletyki

Mistrzostwa Polski U23 będą dodatkową próbą generalną dla organizatorów, przygotowujących się do najważniejszej imprezy z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – 98. PZLA Mistrzostw Seniorów, które odbędą się w przyszłym roku w Suwałkach. Biorąc pod uwagę, że za chwilę rozpoczną się przełożone z uwagi na trwającą pandemię Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, a polscy lekkoatleci w wielu konkurencjach należą do absolutnie światowej czołówki, w przyszłym roku na suwalskim stadionie możemy mieć „plejadę gwiazd”.

Tak jak w przypadku poprzednich zawodów ich organizatorem, w imieniu Miasta Suwałk, będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tym roku to zadanie będzie nieco trudniejsze niż w pozostałych latach, ponieważ organizatorzy muszą dostosować obiekt do obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią. Z tego powodu podczas tegorocznych Mistrzostw Polski na trybunach suwalskiego stadionu będzie mogło zasiąść maksymalnie 450 osób. To mocne ograniczenie, ponieważ zainteresowanie lekkoatletyką w Suwałkach jest ogromne.

38. PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj