Lato to czas podróży – w te dalsze często wyruszamy autobusem, a jeszcze chętniej pociągiem. To wygodniejsza opcja dla rodzin, ale też dla osób przewożących większy bagaż. Podróże koleją to ekonomiczny i ekologiczny sposób przemieszczania się, zatem tym bardziej cieszy, nowa możliwość podróżowania, której inauguracja miała miejsce w poniedziałek (06 lipca).

W okolicach godziny siedemnastej na dworcu pojawiło się sporo osób – jedni czekali na przyjeżdżających bliskich, inni przybyli, by wyruszyć w drogę. Szynobus przyjechał z małym opóźnieniem, ale rekompensatą był niecodzienny skład. Po raz pierwszy towarzyszył mu wagon osobowy 120A w wersji, która umożliwia przewóz rowerów.

To novum jeśli chodzi o przejazdy na trasie Białystok-Suwałki, a jednocześnie udogodnienie bardzo ważne i potrzebne. O zaletach tego nowego nabytku opowiedział poseł Jarosław Zieliński, który zabiegał w zarządzie POLREGIO o finalizację tego przedsięwzięcia:

05 VII 2021; Suwałki – Dworzec PKP; Jarosław Zieliński
© 2021 Wojciech Otłowski

Autobus szynowy SA106 wraz z wagonem pasażerskim pomieścić może – co szczególnie ważne w sezonie wakacyjnym, w takim regionie turystycznym jakim jest Suwalszczyzna – sporo podróżnych. W wagonie pasażerskim przewidziano miejsce dla 56 osób oraz 28 rowerów. – Powiększanie taboru pozwala między innymi na walkę z wykluczeniem – podkreślił Artur Martyniuk, prezes zarządu, dyrektor generalny spółki POLREGIO:

05 VII 2021; Suwałki – Dworzec PKP; Artur Martyniuk, prezes zarządu, dyrektor generalny spółki POLREGIO
© 2021 Wojciech Otłowski

Szynobusy są jeszcze w barwach województwa warmińsko-mazurskiego, gdyż stamtąd zostały odkupione, ale w dogodnej chwili będą przemalowane. Teraz są już w użytku, co z pewnością cieszy i suwalszczan, i turystów. Zagadką pozostaje, czy zestaw składający się z autobusu szynowego typu 214M (SA106) i wagonu osobowego 120A będzie w stanie „trzymać” się ustalonego wcześniej rozkładu jazdy.

Foto: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj