Program „Czyste Powietrze” umożliwia pozyskanie dotacji w wysokości do 30 tys. złotych (lub do 37 tys. złotych przy niskich dochodach) na wymianę pieca, stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizację, a nawet – przy spełnieniu określonych warunków – założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej. W Suwałkach działa punkt konsultacyjny, w którym można bezpłatnie uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosku i rozliczeniu inwestycji.

W poniedziałek, 5 lipca w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach odbyło się spotkanie informacyjne związane z pozyskaniem dotacji z programu krajowego „Czyste Powietrze”. Dlaczego tam? Ponieważ w PNTPW działa punkt konsultacyjny. Zainteresowanie dotacjami jest niemałe – zanim doszło do spotkania – w ciągu ostatniego miesiąca pracownicy Parku Technologicznego pomogli mieszkańcom miasta w wypełnieniu 24 wniosków, które przeszły pozytywną ocenę i czekają na podpisanie umowy.

O programie „Czyste Powietrze” mówi Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach:

Właściciele domków jednorodzinnych, a tych jest w Suwałkach około 5000, mogą dzięki wsparciu programowym zaoszczędzić na ogrzewaniu i przyczynić się do polepszenia jakości powietrza w mieście. Do końca trwania programu, czyli do roku 2029, na jego realizację w skali kraju zostanie przeznaczona kwota 103 mld złotych – jest więc o co zabiegać. To podobny program, do tego, który od lat realizowany jest przez lokalny samorząd, jednak w ograniczonym stopniu, obejmującym wyłącznie wymianę źródła ciepła lub podłączenie do sieci ciepłowniczej na terenie miasta. Co roku korzysta z niego około 200 osób.

Unia Europejska swojego stanowiska w kwestii ograniczenia CO2 i korzystania z paliw kopalnych nie zmieni, ewentualnie bardziej wyśrubuje oczekiwania wobec państw członkowskich. Tylko w 2020 roku suwalskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za prawo do emisji CO2 musiało zapłacić 10 mln złotych. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który uczestniczył w spotkaniu w Parku Naukowo-Technologicznym zapowiedział, że w tym roku ta kwota może zwiększyć się dwukrotnie, co oznacza nic innego jak kolejne podwyżki.

Aby dowiedzieć się więcej o programie „Czyste Powietrze” i uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku, warto skontaktować się telefonicznie z pracownikami punktu konsultacyjnego w PNTPW: tel. 87 564 22 33 i umówić się na spotkanie: wtorek 8.00-16.00; środa 15.00-18.00; czwartek 8.00-16.00. Co należy przygotować na spotkanie: dane osobowe (telefon, PESEL); adres e-mail, do którego ma się dostęp, numer konta bankowego, numer księgi wieczystej domu jednorodzinnego (ewentualnie akt własności), ew. w przypadku niskich dochodów – zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny, które wydaje MOPR na wniosek beneficjenta (pobierz wniosek), co umożliwia staranie się o podwyższony poziom dofinansowania.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj