Pierwsze z cyklu sobotnich spotkań w Maćkowej Rudzie 17 – Galerii Strumiłło poświęcone było Azji – podróżom Andrzeja Strumiłły, jego sztuce, ale też filozofii Wschodu i zdrowiu. W rozmowie wzięli udział Lada Maliňáková i Marian Nosal, założyciele Centrum Sztuk Zdrowotnych oraz Akademii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Warszawie.

Do 18 lipca w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie 17 można oglądać wystawę prac Andrzeja Stumiłły z cyklu „Mandala”. Temat zakorzeniony w kulturze Wschodu stanowił oś sobotniego spotkania – jednego z pięciu zaplanowanych w sezonie letnim. Kolejne rozmowy dotyczyć będą między innymi „Krzyża w religii i kulturze” (24.07, godz. 19.00), poezji Andrzeja Strumiłły (31.07, godz. 19.00) i filmom o artyście (24.07, godz. 19.00).

Anna Strumiłło o podróżach Andrzeja Strumiłły po Azji i albumie „Azja”, dostępnym w Maćkowej Rudzie 17:

Podczas pierwszego z zaplanowanych spotkań Anna Strumiłło wspominała wyprawy ojca na Wschód, m. in. do Wietnamu, Chin czy Nepalu – w jednej z nich brała udział – nocując w bazie pod Mount Everestem i odwiedzając klasztor buddyjski, w którym widziała skalp i rękę yeti [zdjęcie została umieszczone z albumie Andrzeja Strumiłły „Azja” – przyp. red.]. Z kolei założyciele Centrum Sztuk Zdrowotnych w Warszawie opowiadali o medytacji, mapie stóp, masażu On Zon Su, aspektach zdrowego żywienia i poprawie dobrostanu zdrowia fizycznego.

Lada Maliňáková i Marian Nosal medycyną chińską i filozofią Azji zajmują się od lat. Od ponad dwóch dekad na Suwalszczyźnie organizują warsztaty poświęcone sztukom zdrowotnym, medycznym i medytacyjnym, wraz z uczestnikami spotkań praktykując ku zaskoczeniu niektórych mieszkańców miejscowości Żegary „chodzenie do tyłu”. Więcej o ich działalności na stronach: kanał Tradycyjna Medycyna Chińska, http://www.onzonsu.biz/, http://taichikung.pl/

Lada Maliňáková i Marian Nosal o swojej działalności i metodzie stu kroków taoistycznych (wspomnianym chodzeniu do tyłu):

O programie letnich wydarzeń w Maćkowej Rudzie 17 można przeczytać więcej w artykule poniżej. Od 23 lipca (wernisaż o godz. 18.30) w tamtejszej galerii prezentowane będą prace Andrzeja Strumiłły z cyklu „Głowy końskie”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Pod naszym patronatem: Lato w Maćkowej Rudzie – wystawy, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj