Różowa skrzyneczka pojawiła się w Centrum Informacji Turystycznej

Fot. Oficjalna strona fundacji https://www.rozowaskrzyneczka.pl/

Umieszczanie w przestrzeni publicznej – toaletach w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach – różowych skrzyneczek to element ogólnopolskiej akcji związanej z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Jej celem jest powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

W różowych skrzyneczkach znajdują się darmowe podpaski i tampony. Dlaczego taka akcja została uruchomiona i dlaczego przyłączyło się do niej Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach? W Polsce blisko 500.000 kobiet nie stać na zakup podpasek i tamponów (wg raportu Kulczyk Foundation). Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

Od grudnia 2019 r., kiedy zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, w przestrzeni publicznej pojawiło się około 1500 kolejnych – na trenie całego kraju. Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się samorządy i organizacje samorządowe – jak w Suwałkach. Kolejna skrzyneczka wkrótce zostanie umieszczona w Centrum Trójki.

Leave a Reply