Dr Tomasz Naruszewicz, historyk, wójt gminy Bakałarzewo i wykładowca Państwowej Uczelni Zawodowej im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach nad swoją najnowszą książką pracował dwie dekady – badał materiały i pisał, gdy tylko mógł – w akademiku, na stancjach, na wakacjach, w szpitalu, by wreszcie w ubiegłym roku wydać publikację „Od Janówki, przez Suwałki, Kalwarię, Wiłkoszyszki, do Pilwiszek. Obszar dekanatu Olwita do końca XVIII wieku”.

W czwartek, 9 września w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach (do niedawna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) odbyła się promocja najnowszej książki Tomasza Naruszewicza. Promocja opóźniona o ponad rok – ze względu na sytuację pandemiczną. W książce znajdziemy historię początku wsi i miast w regionie – m. in.  Suwałk, Raczek, Wiżajn, Wisztyńca, Kalwarii, Bakałarzewa, informacje o pierwszych parafiach, szkołach, szpitalach, o ludności zamieszkującej te tereny, o duchownych, wójtach, burmistrzach, szlachcicach. Publikacja jest jednym z elementów obchodów 300-lecia nadania praw miejskich Suwałkom. Jak podczas promocji powiedział prezydent miasta, Czesław Renkiewicz – to kolejna pozycja książkowa, ukazująca nasze miasto w kontekście historycznym i wzbogacająca jubileusz trzech wieków Suwałk.

W trakcie spotkania w PUZ w Suwałkach obecni byli nie tylko prezydent Suwałk i wójtowie okolicznych gmin, ale też inni historycy, wykładowcy uczelni, młodzież, ale też goście z zagranicy.

Tomasz Naruszewicz, który odpowiadał na pytania Ewy Sidorek na temat książki, przyznał, że pasję badawczą rozwinął w pełni od poszukiwań materiałów na temat dziejów jego rodzinnego Bakałarzewa. – Historia wciąga jak narkotyk, bez niej nie da się żyć – dodał, podkreślając, że nad najnowszą pozycją pracował 20 lat, a i tak od chwili jej wydania wprowadza erraty do treści. – Każdego dnia badam materiały i docieram do nowych informacji – zaznaczył. 

Historii jest dla wójta Bakałarzewa odskocznią – odreagowaniem codziennych problemów. Aby wydać tak skrupulatnie napisaną książkę, autor zajął się kontynuacją badań Jerzego Wiśniewskiego i odwiedził Wilno, Mińsk, Warszawę, archiwa i muzeum Suwałk, ale też Kraków, Lwów, Moskwę czy Berlin.

Książka nie będzie dostępna w regularnej sprzedaży. Na pewno znaleźć ją będzie można w bibliotekach, warto kontaktować się również z samym autorem w sprawie darmowych egzemplarzy.

Dr Tomasz Naruszewicz – doktor nauk humanistycznych z zakresie historii (2014), wójt gminy Bakałarzewo (2012), wykładowca Państwowej Uczelni Zawodowej im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach (2015), wiceprezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Suwałkach (2016), członek Białostockiego Towarzystwa Naukowego. Autor blisko 40 publikacji historycznych. Naukowo zajmuje się głównie nowożytnymi dziejami województwa trockiego, w tym obszaru dzisiejszej Suwalszczyzny.

Wydawnictwo współfinansowane przez Stowarzyszenie „Nasza Suwalszczyzna” w ramach projektu „Historia i turystyka historyczna – pomysł na promocję turystyczną regionu z klasą” Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj