Znane z przywiązania do nauczania ekologii  – i mające w tym zakresie długą tradycję – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach realizuje właśnie nowy projekt z programu Erasmus+ Unii Europejskiej, pod hasłem „WłączMY tryb Eko”. Na czym to polega?

– Postanowiliśmy połączyć wyzwania, jakie niesie świat, z potrzebami młodzieży oraz z treściami zapisanymi w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. W dobie dynamicznych zmian klimatycznych nie wystarczy posiadać wiedzy o nich; należy zmieniać w trybie natychmiastowym przyzwyczajenia poszczególnych jednostek i sposób korzystania z zasobów naturalnych. Jesteśmy pewni, że działania projektowe i te tradycyjnie edukacyjne będą atrakcyjne dla naszych uczniów i rozwiną ich kompetencje naukowe, językowe, społeczne i obywatelskie – przekonuje Dorota Hołownia, nauczycielka z III LO w Suwałkach.

Od roku działa facebookowe „EKO Trzecie”, gdzie młodzież sama przygotowuje posty z zakresu najbardziej palących problemów ekologicznych. Jesienią każdego roku uczniowie biorą udział w warsztatach Ośrodka Edukacji Środowiskowej w Wigierskim Parku Narodowym, sprzątają świat, segregują śmieci, a także realizują projekty – jak ten eTwinningowy, dotyczący produkcji ubrań, za który nauczyciel Marcin Hościłowicz z młodzieżą otrzymali tytuł laureata konkursu „Mój projekt eTwinning 2020”. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele twierdzą, że to wciąż za mało.

Wierzymy, że trzeba o ekologii myśleć nowocześnie, wieloaspektowo oraz że nie wystarczy o niej mówić ; każdy powinien włączyć tryb EKO.

Od września 2021 do marca 2022 roku, szkoła realizuje cykl mobilności. W Hiszpanii, Grecji, we Włoszech, na Cyprze, w Irlandii, na Malcie szesnastoosobowa grupa nauczycieli doskonali swój warsztat metodyczny i umiejętności językowe.

– Zależy nam na kształtowaniu wysokich standardów nauczania dwujęzycznego, pokazywaniu postaw proekologicznych, a także nawiązywaniu kontaktów i współpracy z partnerami zagranicznymi. Wyjazdy zagraniczne pozwalają podnosić kompetencje, czerpać z zasobów najnowocześniejszych ośrodków metodycznych w Europie – przekonują nauczyciele z III LO, którzy od marca 2022 roku będą wykorzystywać zdobytą wiedzę w pracy z młodzieżą. Plany dotyczą: lekcji otwartych, seminarium ekologicznego poświęconego wodzie, projektu eTwinning. To również działania upowszechniające zdobytą wiedzę, dzielenie się scenariuszami lekcji, organizacja konferencji dla nauczycieli innych szkół.

Fot. źródło: III Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj