Anita Włodarczyk zdobyła dziesiąta w karierze statuetkę Złotych Kolców – Włodarczyk jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w ponad 50-letniej historii rankingu. Druga w tegorocznych Złotych Kolcach była Maria Andrejczyk, trzecia Malwina Kopron, a czwarta Justyna Święty-Ersetic. Miasto Suwałki zostało nagrodzone za dotychczasową działalność, a w szczególności za organizację 38. PZLA Mistrzostw Polski U-23. Nagrodę „Przyjaciela PZLA” odebrał dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach – Waldemar Borysewicz.

Źródło: PZLA

Statuetkę w kategorii mężczyzn – drugi rok z rzędu i trzeci raz w karierze – odebrał Wojciech Nowicki. Drugie miejsce w tegorocznych Orlen Złotych Kolcach zajął mistrz chodu na 50 kilometrów Dawid Tomala, trzeci był Paweł Fajdek, a czwarty Patryk Dobek.

Odkryciem roku uznano Kornelię Lesiewicz. Statuetkę dla trenera roku odebrał Grzegorz Tomala, który w sezonie 2021 doprowadził swojego syna Dawida do tytułu mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym na 50 kilometrów. Nagrodę dla paralekkoatlety roku wręczono Róży Kozakowskiej, mistrzyni (rzut maczugą) i wicemistrzyni (pchnięcie kula) paraolimpijskiej z Tokio.

Specjalne podziękowania odebrało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które zostało uznane mecenasem polskiej lekkoatletyki. Władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki doceniły również wszystkich sponsorów i partnerów, których wkład finansowy pozwala na rozwój polskiej lekkoatletyki. Sponsorem roku uznano Polski Koncern Naftowy ORLEN, który jest generalnym partnerem PZLA. Nagrody i podziękowania odebrali także przedstawiciele firm 4F, 4MOVE, TotalBet, Polanik, Nestle, Toyota Okęcie i Olimp Sport. Partnerem medialnym został kanał TVP Sport, który przez najbliższe osiem lat będzie pokazywał moc krajowych i międzynarodowych wydarzeń lekkoatletycznych.

Podczas uroczystej gali uhonorowano także miasta, które w 2021 roku gościły mistrzostwa Polski. W tym gronie znalazły się właśnie Suwałki. W kategorii przyjaciel polskiej lekkoatletyki nagrodę odebrał Janusz Rozum. Statystyk, sędzia międzynarodowy oraz autor i współautor licznych publikacji poświęconych historii polskiej lekkoatletyki.

Leave a Reply