Niedawno Sejm zdecydował, że rok 2022 będzie rokiem kobiet. Patronkami zostały: Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska i Wanda Rutkiewicz. W sejmowej uchwale oceniono, że Konopnicka była „jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”. Suwalska radna, Anna Ruszewska w swojej interpelacji dopytuje, czy również w mieście swojego urodzenia Maria Konopnicka zostanie w ten sposób uhonorowana.

W październikowej interpelacji, skierowanej do Prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza oraz Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach radna Anna Ruszewska apeluje o ustanowienie w Suwałkach roku 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.

Radna przypomina, że w 2022 roku będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki i pisarki. – Ustanowienie 2022 roku Rokiem Marii Konopnickiej — twórczyni Roty — wiersza patriotycznego, który był protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim i odegrał znaczącą rolę w dziejach Polaków, będzie świadectwem uznania jej literackiego dorobku oraz wkładu w działalność patriotyczną  – przekonuje radna.

Pamięć o Marii Konopnickiej jest w Suwałkach i w subregionie widoczna – w mieście mamy muzeum i plac jej imienia, pomnik i ławeczkę. Konopnicka jest też patronką szkół.

Poza Konopnicką, Grzegorzewską i Rutkiewicz Sejm RP podjął decyzję o uhonorowaniu w roku 2022 Józefa Wybickiego, który również znajdzie się w gronie patronów. W 2022 r. minie 200 lat od jego śmierci, 275 lat od chwili urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj