„Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to spektakl Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w reż. Anny Gryszkówny, który w Sejnach obejrzymy 18 października o godz. 18.00 dzięki programowi „Teatr Polska”.

Zuzanna Ginczanka (właśc. Zuzanna Polina Gincburg) była piękna, utalentowana i podziwiana. „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.

Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat.

Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift  of Juliet Brayan Archive). Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki zobaczymy dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Tekst: Piotr Rowicki

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska

Muzyka: Michał Lamża

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Araszkiewicz

Reżyseria światła: Mateusz Gierc

Inspicjent: Marcin Stalmach

Występuje: Agnieszka Przepiórska

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Czas trwania: 70 minut

Spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w Sejnach

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten spektakl w Sejnach. Wystarczy wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie konkursowe: Z jakim czasopismem satyrycznym związana była Zuzanna Ginczanka? Konkurs trwa do 13 października do godz. 20.00. Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Joanna Jakubanis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj