Cztery dekady temu pierwsi uczniowie przekroczyli progi suwalskiej „Piątki”. Szkoła zmieniała się, była rozbudowywana, przez pewien czas był to Zespół Szkół nr 9, gdy w placówce uczyli się i najmłodsi uczniowie, i gimnazjaliści. W poniedziałek, 11 października, w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się wyjątkowa uroczystość. Choć lekcje tego dnia się nie odbywały, to w szkole było gwarno i radośnie, przybyli goście, świętowano, wspominano – nie zabrakło i uroczystych akcentów, a jednym z nich było poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

Gospodarzem podczas święta szkoły był pełniący drugą już kadencję obowiązki dyrektora Adam Kowalski. Jubileusz zaszczyciło liczne grono gości, serdecznie powitanych przez dyrektora:

10 X 2021; Suwałki – 40-lecie Szkoły Podstawowej nr 5; Adam Kowalski
2021 Wojciech Otłowski

Adam Kowalski dziękował za przybycie i chęć wspólnego świętowania tego pięknego jubileuszu. Podkreślił zasługi grona pedagogicznego, wyraził radość z sukcesów, jakie stały się udziałem uczniów i absolwentów placówki:

Ważnym elementem obchodów czterdziestolecia szkoły było poświęcenie sztandaru – starannie wykonanej repliki, którą uroczyście przymocowali do drzewca inicjatorzy tego przedsięwzięcia. Sztandar został przytwierdzony do drzewca sześcioma srebrnymi gwoździami w kształcie tarczy rycerskiej.

W imieniu nieobecnego posła Jarosława Zielińskiego słowa do zebranych skierowała jego żona, Lilianna Zielińska:

10 X 2021; Suwałki – 40-lecie Szkoły Podstawowej nr 5; Lilianna Zielińska
2021 Wojciech Otłowski

 

Podziękowania dla pracowników szkoły przekazał także prezydent Czesław Renkiewicz, który przekazał władzom szkoły czek na 10 tys. zł. Prezydent wyraził wdzięczność za trud i zaangażowanie w kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia:

10 X 2021; Suwałki – 40-lecie Szkoły Podstawowej nr 5; Czesław Renkiewicz
2021 Wojciech Otłowski

 

Od osobistego akcentu rozpoczął swą wypowiedź przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Przełomiec, który życzył szkole i jej pracownikom kolejnych pięknych jubileuszy i rozwoju:

10 X 2021; Suwałki – 40-lecie Szkoły Podstawowej nr 5; Zdzisław Przełomiec
2021 Wojciech Otłowski

 

Nie zabrakło i artystycznych akcentów, w tym pięknego pokazu tanecznego przygotowanego przez szczycącą się najdłuższym stażem nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, Grażynę Świacką. Można też było obejrzeć kroniki dokumentujące wydarzenia z przeszłości szkoły.

W tym szczególnym dniu do grona wielkiej szkolnej rodziny włączeni zostali najmłodsi, a to za sprawą pasowania na ucznia, którego dokonali: żona posła – Lilianna Zielińska, prezydent Czesław Renkiewicz, wiceprezydent Roman Rynkowski, przewodniczący Rady Miejskiej – Zdzisław Przełomiec oraz dyrektor Adam Kowalski.

 

Foto (pokaz slajdów): Wojciech Otłowski

Leave a Reply