Historia plenerów malarskich w klasztorze pokamedulskim sięga lat 70. XX wieku i związana jest z osobą Andrzeja Strumiłły – artysty, z którego inicjatywy – po przerwie – do Wigier powróciła ta formuła działań twórczych w postaci „Eremów”.

W tym roku odbył się plener „Erem V” – imienia Andrzeja Strumiłły (zm. w 2020 roku), którego kuratorką została Agata Cygańska. W ciągu dziesięciu dni jego uczestnicy (Agata Cygańska, Magdalena Prochowska, Zbigniew Bąk, Lech Kowalczyk, Hanna Jasnorzewska, Marek Popławski) pracowali, a także korzystali z piękna i ciszy klasztoru pokamedulskiego w Wigrach. Hasło przewodnie pleneru brzmiało: „In principio erat Verbum” („Na początku było Słowo”), które każdy z uczestników zinterpretował na swój sposób. Tym razem w wydarzeniu wzięli udział wyłącznie artyści z Polski – ze względu na obostrzenia pandemiczne. Gdy sytuacja się ustabilizuje – kolejne „Eremy” najprawdopodobniej powrócą do pierwotnego założenia – międzynarodowej wymiany doświadczeń twórczych. Niestety, wernisaż prac poplenerowych trwa tylko jeden dzień – obrazy i rysunki powstałe podczas tej edycji można było obejrzeć wyłącznie w sobotę, 9 października. W programie wydarzenia znalazło się także zwiedzanie wyremontowanych – tematycznych eremów oraz wyjazd do Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie.

Wystawa prac towarzyszyła Wigierskim Spotkaniom Środowisk Twórczych. Jak powiedział ks. prof. Jerzy Sikora – wcześniejsze edycje spotkań odbywały się w różnych miejscach na terenie diecezji ełckiej; dodatkowy element wydarzenia cyklicznego stanowiły spotkania „z gwiazdami” – ich uczestnikami byli m. in.: Krzysztof Zanussi, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Wojciech Malajkat.

„Erem V” nie kończy spotkań ze sztuką w tym roku nad Wigrami. W Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie w dniu 23 października (od godz. 13.00) – z okazji urodzin Andrzeja Strumiłły – będzie można powspominać osobę artysty. Galeria zostanie ponownie otwarta wiosną przyszłego roku.

O plenerze „Erem V” opowiada kuratorka, Agata Cygańska:

Anna Strumiłło o kontynuacji tradycji plenerów malarskich w Wigrach oraz o spotkaniu planowanym w dniu 23 października – dniu urodzin Andrzeja Strumiłły:

Ks. kan. dr Jacek Nogowski, organizator pleneru „Erem V” i Wigierskich Spotkań Środowisk Twórczych:

Ks. prof. Jerzy Sikora o idei Spotkań Środowisk Twórczych, poprzednich edycjach i gościach:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj