Urząd Miejski w Suwałkach na bazie geoportalu Wrót Podlasia opracował mapę potencjału solarnego naszego miasta. Za pomocą aplikacji mieszkańcy planujący montaż paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych mogą zweryfikować czy dachy ich budynków nadają się do tego typu inwestycji.

– Jakiś czas temu o stworzenie takiej mapy apelowała radna Anna Ruszewska. Interaktywne narzędzie  pozwala na znalezienie swego domu i weryfikację tego, czy dach jest dobrze naświetlony przez słońce czy też nie – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, dodając, że ta informacja przyda się mieszkańcom, którzy planują montaż paneli fotowoltaicznych na swoich dachach.

Mapę można znaleźć pod adresem: http://suwalki.geoportal.wrotapodlasia.pl. Po wejściu na stronę w należy przejść do zakładki „Ewidencja”, która znajduje się w górnym prawym rogu wyświetlanej mapy. Następnie po zaznaczeniu parametru „i” (właściwości obiektu) w pasku górnym i zaznaczeniu wybranej nieruchomości, pojawia się informacja: o parametrach dachu oraz klasyfikacji potencjału dachu ( w przypadku dachu płaskiego pojawia się informacja „dach płaski”).

Leave a Reply