Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty materialne z powodu stanu wyjątkowego, mogą liczyć na pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie dotyczy odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia należności na raty, odstąpienia od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach również umorzenie składek.
– Zachęcamy osoby prowadzące działalność gospodarczą do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń. Wskażą oni z jakiego wsparcia przedsiębiorca można skorzystać i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku. Wezmą również pod uwagę szczególne okoliczności, czyli skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Odroczenie składek i raty
Przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg w ZUS. Jeśli przewiduje, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić bieżących składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Jeżeli zaległość już powstała, przedsiębiorca może zawrzeć z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.
Umorzenie składek
Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek. Umorzeniu w tej sytuacji mogą podlegać wyłącznie składki na jego własne ubezpieczenia. Anulowanie skład przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. – Dotyczy to przypadków, kiedy opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla przedsiębiorcy oraz jego rodziny i mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Do wniosku o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne – wyjaśnia rzeczniczka.
Odstąpienie od odsetek
– Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może skorzystać z „anulowania” odsetek. Warto przypomnieć, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności – dodaje Katarzyna Krupicka.
Pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń
O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też wypełnić wniosek i skompletować potrzebne dokumenty. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę.