Sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna każdego człowieka. Dbając o mocny i spokojny sen każdej nocy, nie tylko sprawiamy, że mamy energię na cały dzień, ale także wspomagamy swój układ odpornościowy oraz nerwowy. Obniżenie bariery immunologicznej w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń, dolegliwości czy zaburzeń. Aby poprawić jakość swojego snu oraz żyć zdrowo, warto zapoznać się z zasadami higieny snu i stosować je na co dzień.

Materiał partnera.

Zadbaj o przestrzeń do spania

Zadbaj o to, by Twoja sypialnia była przytulna i dawała poczucie bezpieczeństwa. Podczas snu w pomieszczeniu powinien panować mrok, więc dobre zaciemnienie w postaci rolet lub żaluzji to podstawa wysypiania się. Przed położeniem się do łóżka, przewietrz sypialnię oraz zadbaj o to, by temperatura do snu była odpowiednia (najlepsza temperatura to między 16 a 19 stopni Celsjusza). Zainwestuj w odpowiedni, wygodny materac. W czasie snu nasza waga oraz grawitacja często powodują nieprawidłowe ułożenie ciała, oraz tworzenie się punktów ucisku. W efekcie w ciągu dnia odczuwamy ból lub dyskomfort. Materac wysokiej jakości zapewni ciału odpowiednie podparcie i zadba o zdrową postawę podczas snu. Z czasem ta inwestycja spowoduje, że będziesz budził się wypoczęty i energiczny każdego dnia! Ogromny wybór wygodnych materacy, szczególnie renomowanej marki Hilding Anders, znajdziesz na: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200

Zrób ze snu rutynę

Staraj się zawsze kłaść i wstawać o tej samej godzinie. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do rutyny, więc zbliżone godziny snu pomogą uregulować rytm dnia i nocy. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z bezsennością, a rano obudzisz się wypoczęty i pełen energii. Bardzo ważne jest także, aby nie próbować zasnąć na siłę. Problemy ze snem, doprowadzą do tego, że poczujesz się zestresowany i zaniepokojony, co z pewnością nie pomoże zasnąć. W tym przypadku znacznie lepiej jest poczytać książkę i spokojnie poczekać, aż poczujesz się znużony. Ponadto postaraj się nie spędzać czasu w łóżku w ciągu dnia. Oglądanie telewizji czy czytanie w pozycji leżącej sprawi, że ciężko będzie Ci spokojnie spać.

Zadbaj o aktywność fizyczną i prawidłową dietę

Spędzając swój dzień w aktywny sposób, sprawisz, że wieczorem poczujesz się zrelaksowany oraz lekko zmęczony dniem pełnym wrażeń! Nie musisz katować się bieganiem czy ciężkimi ćwiczeniami na siłowni. Wybierz aktywność, którą naprawdę lubisz! Nawet 30 minut dziennie spaceru, pływania czy jazdy na rowerze znacznie zmieni komfort Twojego snu! Ponadto zadbaj o to, aby przed snem zjeść lekki i pełnowartościowy posiłek. Zrezygnuj z tłustych mięs, sycących ziemniaków i makaronu. Zjedź ostatni posiłek około 2-3 godziny przed spaniem oraz zadbaj o to, by składał się głównie z warzyw i innych pełnowartościowych produktów. Postaraj się zrezygnować z alkoholu, który spłyca sen i utrudnia wstawanie o poranku. Pamiętaj także, że napoje energetyczne czy kawa zalecane są jedynie do godziny 14.

Zrelaksuj się i odpręż!

Zbędny stres z pewnością nie ułatwi zasypiania i spokojnego snu. Wieczorem spróbuj się zrelaksować i wyciszyć. Weź aromatyczną kąpiel lub poczytaj przyjemną książkę. Zaparz sobie melisę i spróbuj nie wracać myślami do stresujących wydarzeń dnia codziennego. W celu wyciszenia się wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Kontrolując swój oddech, rozluźnij swoje ciało i myśli! Aby dowiedzieć się więcej o zdrowym i spokojnym, śnie odwiedź: https://materacesuwalki.pl/blog-o-materacach-i-zdrowym-snie.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply