Będzie to budynek dwuklatkowy, całkowicie podpiwniczony, z windami, podziemnym parkingiem i zewnętrznymi miejscami postojowymi, w którym znajdą się 53 mieszkania w stanie wykończonym – z wyposażeniem. Budowa bloku powinna rozpocząć się jeszcze w I półroczu tego roku.

Prezentacja planowanej inwestycji oraz zasad przeprowadzenia naboru wśród przyszłych najemców odbyła się w czwartek, 13 stycznia w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. O inwestycji opowiadali prezydent miasta, Czesław Renkiewicz oraz Jarosław Lebiediew, prezes spółki ZBM TBS.

– Budownictwo mieszkaniowe w Suwałkach rozwija się bardzo dobrze. Powstają nowe osiedla – w tej dziedzinie kryzys jest pojęciem nieznanym, ale nie każdy młody człowiek jest w stanie sięgnąć w po kredyt mieszkaniowy. ZBM TBS został powołany właśnie do realizacji takich zadań – nasza oferta skierowana jest do mniej zamożnej części społeczeństwa – powiedział Czesław Renkiewicz w trakcie konferencji prasowej.

Spółka ZBM TBS ma na swoim koncie bloki przy ul. Brzostowskiego i ks. Szczęsnowicza. Kolejne 42 mieszkania powstaną w modernizowanym budynku przy ul. Sejneńskiej 22. Najnowsza inwestycja, przy ul. Franciszkańskiej, będzie możliwa dzięki pozyskaniu grantu w wysokości prawie 4,5 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowe środki na dokapitalizowanie spółki to kwota 1,1 mln złotych. Blok powstanie przy udziale własnym przyszłych lokatorów oraz kredytu, który spółka zaciągnie w wysokości ok. 5,5 mln złotych. W odróżnieniu do programu „Od najemcy do właściciela” – przyszli najemcy lokali mieszkalnych nie będą musieli stać się właścicielami tych mieszkań. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność lub na sprzedaż nie będzie mogło nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat, licząc od daty rozliczenia realizacji inwestycji. W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego zostanie zwrócona przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa.

Zanim zostanie ogłoszony przetarg na budowę bloku, Rada Miasta musi określić zasady przeprowadzenia naboru – projekt stosowanej uchwały będzie procedowany na najbliższej sesji. Inwestycja mieszkaniowa skierowana jest do osób o ograniczonych finansach, które: uzyskują dochody na poziomie pomiędzy ustalonym dolnym (najniższa emerytura) a górnym limitem dochodowym określonym w uchwale Rady Miejskiej w Suwałkach; nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego położonego na terenie miasta; są studentami lub absolwentami studiów, mają w rodzinie dziecko poniżej 18 r.ż., posiadają stopień niepełnosprawności, mogą udokumentować wkład oszczędnościowy i są mieszkańcami Suwałk.

Mówi prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz:

Nowy budynek to jeden z sześciu planowanych do realizacji bloków o łącznej liczbie 302 mieszkań, które miałyby powstać na działce o pow. 2 ha, zlokalizowanej przy ul. Franciszkańskiej w Suwałkach. Jak przypomniał Jarosław Lebiediew – spółka ZBM TBS już od pewnego czasu pracowała nad koncepcją zagospodarowania tego terenu, który nabyła od miasta w postaci aportu z początkiem 2016 roku.

Mówi Jarosław Lebiediew, prezes ZBM TBS:

Prezydent Czesław Renkiewicz dodał, że zapotrzebowanie na tego typu mieszkania jest w Suwałkach duże. – Chętnych jest wielu. Chcemy, żeby była to nasza przewaga konkurencyjna w stosunku do innych samorządów – zaznaczył prezydent. Zdaniem Cz. Renkiewicza – kwoty najmu w wymiarze 14-16 zł za m kw. są bardzo atrakcyjne (do tej kwoty należy doliczyć jeszcze opłaty eksploatacyjne).

W bloku A przy ul. Franciszkańskiej powstaną mieszkania: 1-pokojowe – 8 lokali o pow. od 28 do 32 m kw.; 2-pokojowe – 23 lokale o pow. od 38 do 40 m kw.; 3-pokojowe – 16 lokali o pow. od 53 do 56 m kw. oraz 4-pokojowe – 6 lokali o pow. od 70 do 71 m kw. Będą to lokale wykończone: pomalowane, z glazurą w kuchni i łazience; z panelami drewnianymi i gresem, kuchenkami elektrycznymi z piekarnikiem, zlewozmywakami, umywalkami, wannami lub kabinami prysznicowymi, stolarką drzwiową wewnętrzną. Dodatkowo, dwa mieszkania na parterze zostaną przystosowane do potrzeb osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową.

Wizualizacje – źródło: ZBM TBS

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj