Reklama

Rok Marii Konopnickiej: Ciekawostki, wystawa, spotkania, zjazd rodzinny (audio)

Data:

- Reklama -

Rok 2022 w Polsce ogłoszony został Rokiem Marii Konopnickiej. Suwałki dołączyły się do świętowania, ogłaszając, że poetka urodzona nad Czarną Hańczą również w naszym mieście będzie patronką roku. Oprócz otwarcia wystawy stałej poświęconej Marii Konopnickiej, co nas jeszcze czeka?

Powstająca w Muzeum im. Marii Konopnickiej wystawa ma być ekspozycją multimedialną, na miarę XXI wieku. Dzięki niej Marię Konopnicką spróbujemy odkryć na nowo, odczytać na nowo. Więcej o wystawie w artykułach poniżej:

Konopnicka – „celebrytka” swoich czasów. Nowoczesna wystawa już w budowie (kolejne wizualizacje, audio)

Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było (zobacz wizualizacje)

O wystawie i wydarzeniach w Roku Marii Konopnickiej opowiada Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej:

Muzeum czeka na ocenę złożonych wniosków, dzięki którym możliwa będzie realizacja projektów związanych z upowszechnieniem twórczości i życia poetki. W tym roku możemy spodziewać się licznych działań kulturalnych i edukacyjnych, a także organizacji zjazdu potomków rodziny Konopnickich – w maju. Swoją obecność zapowiedziała już Joanna Modrzejewska z córkami i siostrzenicą. W programie obchodów Roku Marii Konopnickiej znalazły się również spotkania z osobami zajmującymi twórczością poetki, a także projekt Małej Akademii – zajęć dla najmłodszych skupionych wokół twórczości Marii Konopnickiej.

Od początku roku na fanpage’u muzeum możemy śledzić ciekawostki związane z życiem i twórczością Konopnickiej. Ostatnia dotyczy pobytu w Suwałkach rodziny Wasiłowskich, którzy zajmowali część kamienicy przy ul. Petersburskiej 200 (obecnie T. Kościuszki 31), która należała do rejenta Jana Zapiórkiewicza. Ile rodzice Marii Konopnickiej płacili za wynajem mieszkania i ogrodu? Była to kwota 1000 złotych polskich i 150 zł za ogród owocowo-warzywny (za 2 lata). Dużo to czy mało?

Na początku lat czterdziestych płacono przeciętnie za dzień pracy mężczyźnie w czasie pilnych robót, żniwa i sianokosów 30 kop. (2 złp.), a w okresach innych nie tak pilnych prac 10— 12 kop. (Józef Śmiałkowski, Płace i zarobki chłopów pozarolniczych w Królestwie Polskim, Przegląd Historyczny 64/2, s. 303-323). Dla porównania, w XIX-wiecznej Warszawie zupa i sztuka mięsa lub pieczeń czy też potrawka kosztowały 18 groszy; bułka – 2-3 grosze; poślednie piwo – 8 grodzy za garniec. Z kolei za wynajem lokalu siedmiopokojowego – również w Warszawie – pod koniec lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku trzeba było zapłacić w granicach 60–70 rs. (Aleksander Łupienko, Koszty związane z wynajmem mieszkania w Warszawie w latach 1864–1914, Kwartalnik Historii Kultury Materialnej, 2014, R. 62 Nr 1, s. 37-53).

W Muzeum im. Marii Konopnickiej powstaje nowa wystawa poświęcona poetce.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz wizualizacje ekspozycji – źródło: Muzeum im. Marii Konopnickiej

Wizualizacje ekspozycji – źródło: Muzeum im. Marii Konopnickiej

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Eksperyment Konopnicka. „Pieśń o domu” – nowa stała wystawa oficjalnie otwarta

Nowoczesna? - Tak. Interesująca? - I to bardzo. W...

Suwalczanie czytają Marię (wideo). Może któryś z czytających to Twój znajomy?

W spocie "Suwalczanie czytają Marię" wystąpili mieszkańcy naszego miasta,...

Najlepsze tegoroczne limeryki – przeczytaj

Zwycięzcy XVI edycji konkursu „Suwalskie Limeryki Latem” przesłali w...

Maria Konopnicka – jej czas nie minął

Gościem kolejnego spotkania (21 lipca) w Muzeum im. Marii...
%d bloggers like this: