Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym do wykładania nawierzchni. Jest też łatwa w pielęgnacji. Dawniej była wybierana ze względów czysto funkcjonalnych. Obecnie jest również materiałem estetycznym, który może upiększyć ogrodowe alejki czy też nadać oryginalnego charakteru nawet podjazdowi do garażu. Jak czyścić kostkę brukową, aby jak najdłużej zachowała swoje walory?

Materiał partnera.

Kostka brukowa impregnowana

Kostka impregnowana fabrycznie jest wprawdzie nieco droższa, ale przy jej zakupie odpadają koszty zakupu środka impregnacyjnego i narzędzi do wykonania impregnacji we własnym zakresie. Oszczędzamy także na robociźnie. Impregnacja jest zalecana ze względu na łatwiejsze utrzymanie kostki brukowej w czystości i zwiększenie jej odporności na działanie czynników atmosferycznych oraz zaplamienia.

Przy niewielkich zabrudzeniach do wyczyszczenia kostki brukowej impregnowanej wystarczy niezbyt mocny roztwór popularnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Można użyć do czyszczenia kostki zwykłej, szorstkiej szczotki na kiju, jednak znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie szorowarki.

Kostka brukowa nieimpregnowana

Przy braku warstwy ochronnej nawierzchnia z kostki brukowej narażona jest na poważniejsze zanieczyszczenia. Przede wszystkim łatwo wchłania wilgoć, co powoduje, że szybko obrasta mchem. Ponadto, w przypadku zalania np. olejem, tworzą się plamy, których nie da się usunąć za pomocą zwykłej szczotki i popularnego preparatu czyszczącego (detergentu), jaki możemy kupić w każdej drogerii lub markecie. Potrzebny będzie profesjonalny środek do czyszczenia kostki brukowej, wnikający głęboko w jej struktury, ale jednocześnie nie uszkadzając ich. Tego typu preparaty wprawdzie poradzą sobie z plamami i innymi zabrudzeniami, odświeżą kostkę i przywrócą jej kolor, ale nie zabezpieczą przed kolejnymi zaplamieniami – nie zostawiają powłoki ochronnej i nie nabłyszczają nawierzchni. Oczywiście szorowarka będzie tu jak najbardziej przydatna.

Jaka szorowarka do kostki brukowej?

Do czyszczenia małych i średnich powierzchni najlepsza jest szorowarka jednotarczowa. Jest to urządzenie zasilane przewodowo, wyposażone w jedną szczotkę, a niekiedy w tzw. szczotki wspierające, o kształcie walca, ułatwiające czyszczenie zakamarków, narożników i innych miejsc trudno dostępnych. Szczotka główna powinna mieć możliwość regulowanego docisku, co jest istotne przy większych zanieczyszczeniach. W małych szorowarkach dość często należy opróżniać zbiornik z brudną wodą i uzupełniać detergent, dlatego niezwykle ważna jest nieskomplikowana budowa urządzenia, łatwość jego montażu i demontażu. Natomiast silnik musi być dobrze zabezpieczony przed wilgocią, aby nie doszło do zwarcia lub porażenia prądem.

Tego typu maszyny nie mają układu odsysającego, dlatego roztwór myjący musi być zbierany przez inne urządzenie – zwykle odkurzacz zbierający wodę. Firma Numatic, produkująca urządzenia i maszyny czyszczące, oferuje szorowarki i odpowiednie odkurzacze w zestawach, do nabycia w sklepie Bonus Czystość na stronie https://bonus-czystosc.pl/kategoria/szorowarki-i-polerki/szorowarki

Jeżeli powierzchnia do czyszczenia jest duża, lepiej zastosować automat szorująco – zbierający zasilany bateryjnie, gdyż przewód zasilający małej szorowarki jest za krótki, poza tym dostęp do gniazdka elektrycznego może być utrudniony. Taki automat jest niezwykle wydajny – zamiata, szoruje i osusza czyszczoną powierzchnię w jednym przebiegu. Jest znacznie cięższy od szorowarki, co sprawia, że docisk szczotek do nawierzchni z kostki brukowej jest mocniejszy, za to przenoszenie maszyny może okazać się kłopotliwe.

W mniejszych urządzeniach często trzeba opróżniać zbiornik z brudną wodą oraz dolewać detergentu. Warto więc zwrócić uwagę, czy demontaż i montaż pojemników jest nieskomplikowany i szybki.

Jak impregnować?

Do impregnowania wybieramy preparat, przeznaczony do danego typu kostki brukowej. Jeżeli jest to naturalny kamień (granitowy, polny), nalży kupić impregnat na bazie oleju mineralnego. Jeżeli mamy do czynienia z kostką betonową, wówczas wybieramy impregnat wyprodukowany na bazie rozpuszczalników organicznych i lakier.

Najpierw należy przeprowadzić próbę danego impregnatu w mało widocznym miejscu. Chodzi o upewnienie się, czy preparat nie uszkodzi materiału. Podłoże musi być dokładnie oczyszczone i suche, a temperatura otoczenia powinna oscylować wokół 10 – 15 stopni, najlepiej przy zachmurzeniu (ale bez opadów), bowiem wysoka temperatura kostki nie sprzyja impregnowaniu, a dodatkowo może uwolnić intensywniejszy zapach preparatu. Jeżeli po 24 godzinach wygląd kostki jest zgodny z oczekiwaniami, można przystąpić do zabiegu impregnacji całości.

Impregnowanie należy przeprowadzić po wyczyszczeniu całej powierzchni i jej dokładnym wyschnięciu. Preparaty do profesjonalnego czyszczenia kostki brukowej można nabyć w sklepie https://bonus-czystosc.pl/.

8 KOMENTARZE

  1. Kostki Bruk bet są naprawdę niezłe, robiłem jakoś 2 miesiące temu i nie ma przebarwień żadnych 🙂

  2. A mogę spytać jaki rodzaj kostki masz? Może być zdjęcie jeślinie pamiętasz modelu lub na katalogu bruk betu numerek/nazwe to sobie znajdę. Zaczęliśmy budowe tarasu i słyszałam, że lepiej wziąc kostkę dobrej jakości niż później bawić się w nieustające czyszczenie..

    • Dzięki za nakierowanie mnie. Jestem na ich stronce i nie wiem czy celować w linię prestige czy może coś klasycznego? Lepsze są te produkty z prestige? dodam że chodzi mi o kostkę na podjazd do garażu.

      • Ja również rozpoczynam działania z materiałami bruk-bet więc jeszcze się nie mogę wypowiedzieć, ale widzę, że u znajomych ta kostka wygląda fantastycznie niezależnie od pory roku.

  3. Jak robiłem z bruk bet to właśnie mi mówili w podobny sposób, chociaż kostka wygląda nadal świetnie po 2 sezonach

    • A co robiłeś u nich? Ja się nadal zastanawiam nad Termalica, ale ogólnie seria Prestige wygląda solidnie

Leave a Reply