W poniedziałek, 14 lutego o godz. 9.00 na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach odbędzie się poświęcenie i uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego grobu wojennego akowca, Stanisława Wiśniewskiego. To jedno z działań dotyczące obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej i przywrócenia pamięci bohaterom tamtych czasów.

O 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej mówili podczas poniedziałkowej (7 lutego) konferencji prasowej w WKU w Suwałkach zaangażowani w organizację obchodów: poseł RP Jarosław Zieliński, dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura IPN – Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku oraz ppłk. Jarosław Kowalewski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach.

Poseł PiS, Jarosław Zieliński o pamięci historycznej która buduje, tworzy i pogłębia świadomość patriotyczną i postawy patriotyczne:

Poniedziałek, 14 lutego poświęcony będzie jednemu z bohaterów naszej ziemi, Stanisławowi Wiśniewskiemu. Osoby zainteresowane udziałem w uroczystości poświęcenia odrestaurowanego grobu wojennego, powinny szukać mogiły na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej w sektorze K, rzędzie 9 i miejscu 10 (początek o godz. 9.00).

O uroczystości mówi ppłk. Jarosław Kowalewski:

80. rocznica utworzenia Armii Krajowej i z tej okazji działania IPN to również inne inicjatywy, takie jak: remont pomnika AK w Nowince czy wpisywanie kolejnych grobów do rejestru grobów wojennych.

Dr Jarosław Schabieński podczas konferencji w Suwałkach wspomniał również o rejestrze grobów weteranów i możliwości wpisania mogiły do tego zestawienie, co wiąże się m. in. z uzyskaniem środków na remont grobu. W Suwałkach według tego rejestru znajduje się 11 grobów, w tym 3 groby żołnierzy AK, m.in. Witolda Butkiewicza. 

Mówi dr Jarosław Schabieński z IPN:

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply