Sejmik Województwa Podlaskiego potępił napaść Rosji na Ukrainę, wypowiedział porozumienia o współpracy z białoruskimi obwodami oraz powołał komisję do spraw pomocy Ukraińcom. W ten sposób na posiedzeniu w poniedziałek, 28 lutego, radni zareagowali na rosyjski akt agresji.

Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku zdominowała dyskusja wokół skutków inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Reakcją radnych było m.in. przyjęcie stanowiska, w którym jednoznacznie potępili ten akt agresji, wyrazili głęboką solidarność z zaatakowanym krajem oraz zadeklarowali pełną pomoc narodowi ukraińskiemu. A po uchwaleniu stanowiska długo dyskutowali na temat różnych form pomocy, jakiej może udzielić Województwo Podlaskie.

Konsekwentnie do przyjętego stanowiska radni jednogłośnie wypowiedzieli w trybie natychmiastowym porozumienia o współpracy międzyregionalnej, podpisane przez Województwo Podlaskie z Obwodem Brzeskim (26.04.2018 r.) i Grodzieńskim (26.04.2017 r.) na Białorusi.

Z kolei w Suwałkach decyzje o ewentualnym zerwaniu umów dopiero mają zapaść. Chodzi o miasto partnerskie Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą nasi radni. Nie jest wykluczone, że również z miastem Wołkowysk na Białorusi współpraca zostanie zawieszona.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj