Zupełnie inny standard konferencji medycznych z udziałem środowiska lekarskiego wprowadza na grunt suwalski Poradnia Medyczna „CardioVita”. Jej założyciel – Adam Gorlo po raz drugi zaprosił doskonałych specjalistów z Polski, którzy wystąpili w roli prelegentów.

Materiał partnera – zrealizowany we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

Zadbaj o zdrowie z „CardioVitą”

Doktor Adam Gorlo założył w Suwałkach Poradnię Medyczną „CardioVita”, aby pacjenci z naszego regionu mogli korzystać z pomocy uznanych w kraju ekspertów. Organizacja konferencji to dodatkowy obszar jego aktywności.

– Zapowiadałem, że specjalistyczne spotkania środowiska lekarskiego będę organizował przynajmniej raz w roku. Uważam, że to świetna okazja do tego, aby inni lekarze mogli posłuchać, jakie nowości wprowadzane są w topowych ośrodkach w Polsce. Dzięki współpracy z tymi ośrodkami możemy pośredniczyć w transferze medycznym i transferze wiedzy, aby zapewnić naszym pacjentom leczenie na najwyższym poziomie – komentuje lekarz.

Najnowsze metody leczenia w „CardioVicie” realizowane są w praktyce – wraz z uruchamianiem kolejnych poradni.

– W ostatnim roku otworzyliśmy poradnię endokrynologiczną, diabetologiczną oraz kardiochirurgiczną. W czerwcu zostanie otwarta poradnia położniczo-ginekologiczna, dzięki nawiązaniu współpracy z jedną z najstarszych klinik położniczo-ginekologicznych w naszym rejonie, która mieści się w Białymstoku przy ulicy Parkowej. Na otwarciu poradni ginekologicznej zależało mi szczególnie. Jest mnóstwo pacjentek z naszego rejonu, które leczą się w Białymstoku. Od czerwca specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa będą regularnie dostępni w Poradni „CardioVita”. Dr Jakub Tomaszewski będzie przyjeżdżał do Suwałk raz w tygodniu, a jeśli zajdzie taka potrzeba – częściej. W Suwałkach będziemy diagnozować schorzenia ginekologiczne oraz prowadzić ciążę, natomiast zabiegi będą wykonywane w Białymstoku – podkreśla założyciel „CardioVity”.

W wywiadach, jakie przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach ze specjalistami współpracującymi z Poradnią Medyczną „CardioVita”, pojawia się element wspólny – problem „niedodiagnozowania” pacjentów z Suwalszczyzny oraz rosnąca liczba zachorowań na cukrzycę i nowotwory. Nie mniejszy problem stanowią choroby serca diagnozowane w „CardioVicie” w bardzo zaawansowanym stadium. – Około 40 osób w ciągu ostatniego roku skierowaliśmy na operacje zastawkowe w Warszawie, dlatego bardzo zależy mi na nawiązaniu współpracy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Szymańskim, jednym z największych autorytetów w zakresie oceny wad zastawkowych serca. Mam nadzieję, że profesor od czerwca będzie konsultował naszych pacjentów – dodaje Adam Gorlo.

Kolejne plany rozwoju Poradni Medycznej dotyczą otwarcia poradni leczenia boreliozy, diagnostyki bezdechu sennego, wykonywania biopsji tarczycy, a także rozwoju „turystyki medycznej”, opartej na możliwości diagnostyki schorzeń przez specjalistów z „CardioVity” – podczas pobytu pacjenta w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach, będącego partnerem projektu.

Jak pracują najlepsi

Konferencja pod hasłem „Zadbaj o zdrowie z CardioVitą” odbyła się w czwartek, 21 kwietnia w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach. Podobnie jak poprzednia jej edycja – okazała się dużym sukcesem. Wzięło w niej udział wielu lekarzy z naszego miasta, a także z Olecka, Gołdapi, Augustowa, Sejn.

Prelekcje wygłosili: prof. dr hab. n med. Irina Kowalska, konsultantka krajowa ds. diabetologii i kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, która poruszyła temat nowoczesnego leczenia cukrzycy typu 2; prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryszko, kierownik II Kliniki Nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przybliżył mechanizm działania dapaglioflozyny; prof. dr hab. n. med. Robert Mróz, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skupił się na biologicznym leczeniu ciężkiej astmy oskrzelowej; prof. dr hab. n. med. Maciej Sterliński, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Sekcji Rytmu Serca, obecnie specjalista z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie wygłosił wystąpienie poświęcone wszczepialnym urządzeniom do elektroterapii serca.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja konferencji medycznej „Zadbaj o zdrowie z CardioVitą” miała miejsce w październiku 2021 r., również w Hotelu Loft 1898. Wystąpienia wygłosili wówczas m.in.: prof. dr hab. Sławomir Dobrzycki, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz prof. dr hab. Maria Bilińska z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

Partnerzy wydarzenia: MPPB J. W. Ślepsk, PHU Bjanex Export-Import Jerzy Bylak

Fot. Barbara Kwiatkowska