Udział wielu utytułowanych zawodników, w tym mistrzów olimpijskich oraz wyniki na światowym i europejskim poziomie, to pokłosie I edycji lekkoatletycznego mityngu „Podlaskie Athletics Team” rozegranego w niedzielę, 15 maja, w Suwałkach. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Kamili Skolimowskiej, a partnerem strategicznym Województwo Podlaskie. W dekoracji zwycięzców uczestniczyli: marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz poseł Kazimierz Gwiazdowski i radny sejmiku województwa Paweł Wnukowski.

Źródło, fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

W suwalskich zawodach uzyskano wiele wspaniałych wyników. Autorką najlepszego z nich okazała się Natalia Kaczmarek (AZS-AWF Wrocław). Zwyciężyła ona w biegu na 300 metrów kobiet z czasem 36.60 sek. Jest to rezultat nr 1 w światowych tabelach lekkoatletycznych na tym dystansie w tegorocznym sezonie.

Gratulacje należą się również Damianowi Czykierowi (Podlasie Białystok). Nasz zawodnik triumfował w biegu na 110 metrów przez płotki mężczyzn – 13.40. Jest to 3. wynik w tym sezonie w Europie w tej konkurencji. Jednocześnie białostoczanin zdobył minimum na Mistrzostwa Europy.

W jego ślady poszedł triumfator pchnięcia kulą mężczyzn – Konrad Bukowiecki (AZS Olsztyn). Uzyskana przez niego odległość – 21 m 21 cm, to również 3. wynik tegorocznego sezonu na listach europejskich. Ten rezultat dał z kolei zawodnikowi z Olsztyna prawo startu w tegorocznych Mistrzostwach Świata.

Ciekawy przebieg miała rywalizacja w rzucie młotem mężczyzn, w której wystąpili: mistrz olimpijski – Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) i brązowy medalista olimpiady – Paweł Fajdek (AZS-AWF Katowice). Wszyscy trzymaliśmy kciuki za sukces białostoczanina, niestety tym razem lepsi byli jego rywale. Nowicki zajął bowiem 3. miejsce – 72 m 94 cm. Przed nim, na 2. pozycji uplasował się Fajdek – 76 m 92 cm. Tymczasem 1. lokatę wywalczył reprezentant Ukrainy, Mychajło Kochan – 77 m 25 cm. Ten wynik uzyskał on w ostatnim rzucie, wyprzedzając prowadzącego dotąd Pawła Fajdka. Te rozstrzygnięcia zmagań młociarzy okazały się dużą niespodzianką, ale taki bywa urok sportowej rywalizacji, że nie zawsze wygrywają w niej, tzw. „murowani” faworyci.

Z kolei w rzucie oszczepem mężczyzn wspaniałą niespodziankę sprawił Piotr Lebioda z Hańczy Suwałki. Zajmując 1. miejsce z wynikiem 74 m 94 cm, sensacyjnie pokonał on olimpijczyka z Tokio – Marcina Krukowskiego (Warszawianka Warszawa), który uzyskał 74 m 43 cm.

Na listę zwycięzców mityngu wpisała się także Marlena Gola (Podlasie Białystok), mijając na  1. miejscu linię mety w biegu na 100 metrów – 11.58 sek. Ponadto 2. w biegu na 300 metrów mężczyzn – Maksymilian Klepacki (Podlasie Białystok) z czasem 33.43 sek. ustanowił nowy Rekord Okręgu Podlaskiego na tym dystansie, ustępując tylko mistrzowi olimpijskiemu, Karolowi Zalewskiemu (AZS Olsztyn) – 32.73 sek.

Duże emocje mieliśmy także w biegu na 600 metrów mężczyzn. Porażki w tej konkurencji doznał brązowy medalista olimpijski – Patryk Dobek (MKL Szczecin). Zajął on 2. miejsce z wynikiem 1. min. 17.68 sek., a zwyciężył Kacper Lewalski (AZS Olsztyn) – 1. min. 17. 33 sek.

W pozostałych konkurencjach I edycji mityngu „Podlaskie Athletics Team” zwyciężyli: bieg na 200 metrów – Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) – 23.19 sek.; pchnięcie kulą – Paulina Guba (AZS Lublin) – 16 m 95 cm; rzut oszczepem – Klaudia Regin (Jantar Ustka) – 54 m 11 cm; rzut młotem – Malwina Kopron (AZS Lublin) 72 m 57 cm.

Współorganizatorem niedzielnych zawodów był Urząd Miejski w Suwałkach – z trybun kibicował lekkoatletom m.in. prezydent Suwałk – Czesław Renkiewicz, a także m.in. poseł Mirosław Baszko i radny wojewódzki Cezary Cieślukowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj