Na początku czerwca miał miejsce biwak zorganizowany dokładnie w piętnastą rocznicę utworzenia 12 DSH „Solaris” w Rutce-Tartak (obecnie 12 DH „Solaris”). Harcerze uczestniczyli w zajęciach utrwalających umiejętności wiązania węzłów, szyfrowania wiadomości, układania stosów ogniskowych, samarytanki i innych.

Autor: Krzysztof Masłowski

– Biwak w Smolnikach był jednocześnie realizacją zadania wynikającego z naszych planów związanych z uczestnictwem w projekcie „Podlaskie podwórka”. Stąd też i część zadań realizowanych na biwaku wynikała z tego projektu. Pozostałe zaplanowaliśmy sobie sami, a jeszcze inne były wynikiem zbiegu dobrych okoliczności – komentuje Krzysztof Masłowski.

Ciekawym i popularnym wśród harcerzy zadaniem służby ekologii wynikającym z projektu „Podlaskie podwórka” okazało się zaprojektowanie i wykonanie wzoru o tematyce ekologicznej na bawełnianych torbach. W związku z piętnastoleciem drużyny na ich drugiej stronie harcerze umieścili rocznicowe hasło. Projekty wykonali przy pomocy pasteli do tkanin.

Nie zabrakło też gier na świeżym powietrzu. Jedną z nich był mecz piłkarski rozegrany wspólnie z mieszkającymi w Smolnikach ukraińskimi uchodźcami. Żadnych lodów nie trzeba było przełamywać, bo chłopcy znali się z wcześniejszych wizyt gości na hali i boisku w szkole. Wynik nie był aż tak istotny.

Harcerze uczyli się w trakcie biwaku gry na instrumentach, integrowali się przy ognisku, udali się na rajd pieszy na trasie Smolniki – Dziadówek – Kłajpeda – Dzierwany – Smolniki, a także uczestniczyli w spotkaniu z Ukrainkami – Marią i Julią w domu parafialnym w Smolnikach.

Fot. Krzysztof Masłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj