Reklama

Litewski teatr z Grand Prix „Wigraszka”

Data:

- Reklama -

Dobiegł końca XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. W środę, 15 czerwca w Suwalskim Ośrodku Kultury wręczono statuetki najlepszym młodym teatrom. Grand Prix – nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk zdobyło AJC Studio Teatralne Skrajokliai z litewskiej Olity za spektakl „Mamma Mia”. I miejsca zdobyły Teatr Ruchu Forma z Andrychowa za spektakl „Droga” w kategorii dziecięcej oraz słowacki Teatr DS ATD z Żaru nad Hronem za spektakl „Miasteczko Niebo” w kategorii młodzieżowej.

Źródło: Suwalski Ośrodek Kultury

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się 19 teatrów – 7 w kategorii dziecięcej i 12 w kategorii młodzieżowej – z Litwy, Łotwy, Słowacji i Polski. Ich sceniczne popisy oceniali uznani w środowisku zawodowcy: Sława Tarkowska, aktorka, reżyserka, pedagożka, twórczyni Teatru Małe Mi, Marek Cichucki, aktor, reżyser, pedagog i znawca teatru oraz Izabela Giczewska, kulturoznawczyni, aktorka i pedagożka. Ogłaszając swój werdykt, jurorzy podkreślili, że radością napawa ich fakt, że został zaprezentowany tak szeroki wachlarz spektakli, zarówno w zakresie formy, jak i poruszanych zagadnień. – Widzieliśmy teatr zaangażowany społecznie, wręcz z pogranicza performansu, musical, kreacje zespołowe, teatr wizji i ruchu, teatr z pogranicza stand-up’u, kabaret i monodram – powiedziała ze sceny Sława Tarkowska, przewodnicząca jury.

Pełna lista laureatów XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2022:

GRAND PRIX Festiwalu i Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości 2500 złotych – AJC Studio Teatralne Skrajokliai z Olity (Litwa) za spektakl „Mamma Mia” w reż. Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa.

I nagroda w kategorii dziecięcej w wysokości 1100 zł – Teatr Ruchu Forma z Andrychowa za spektakl „Droga” w reż. Anety Lachendro.

II nagroda w kategorii dziecięcej w wysokości 700 zł – Teatr Promyki Dziesiątki z Ostrołęki za spektakl „Ważne, co w środku” w reż. Lidii Pardy.

III nagroda w kategorii dziecięcej w wysokości po 600 zł ex aequo – Teatr Kaprys z Łap za spektakl „Romeo i Kopciuszek” w reż. Adama Karasiewicza oraz Teatr Żółtodziób z Białegostoku za spektakl „Janek kontra Julek” w reż. Małgorzaty Sienkiewicz.

I nagroda w kategorii młodzieżowej w wysokości 1000 zł – Teatr DS ATĎ z Żaru nad Hronem (Słowacja) za spektakl „Miasteczko Niebo” w reż. Petera Luptovskiego (na zdj. poniżej).

II nagroda w kategorii młodzieżowej w wysokości po 700 zł ex aequo – Teatr Bel Etage z Białegostoku za spektakl „Ładny parasol” w reż. Małgorzaty Sienkiewicz oraz Teatr Stopklatka z Białegostoku za spektakl „Inny” w reż. Magdaleny Kiszko-Dojlidko.

III nagroda w kategorii młodzieżowej w wysokości 600 zł – Młodzieżowe Studio Teatralne z Hrinowej (Słowacja) za spektakl „Shoah – proszę nie zapomnij!” w reż. Petera Kamenskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja dwóch nagrodzonych spektakli – „Ładnego parasola” Teatru Bel Etage z Białegostoku oraz „Drogi” Teatru Ruchu Forma z Andrychowa.

Spektakle konkursowe „Wigraszka” są otwarte dla publiczności, która może także podziwiać występy gości specjalnych Festiwalu – w tym roku Suwałki gościły spektakularne widowisko plenerowe „Poza czasem” Teatru Akt. Hasłem przewodnim wydarzenia był „Puls miasta”, nawiązujący do wiersza Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego Miasta”.

Fot. Zbigniew Stelmaszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

„Wigraszek” czeka na zgłoszenia. Czy w tym roku festiwal się odbędzie?

W terminie 13-15 czerwca 2024 roku planowany jest dwudziesty...

„Wigraszka” w tym roku nie będzie

W tym roku barwny korowód teatrów nie przejdzie ulicami...