Reklama

Prawie 3,4 mln zł mogą kosztować naprawy placów zabaw

Data:

- Reklama -

Ta rekordowa kwota to wariant najdroższy z przedstawionych kosztorysów prac uwzględniających naprawy placów zabaw w Suwałkach. Wyliczenia przegotowali zarządcy placów – pracownicy Zarządu Budynków Mieszkalnych, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zarządu Dróg i Zieleni.

Zarządcy placów zabaw sprawdzili ich stan na wniosek prezydenta, wynikający z interpelacji radnych z klubu „Łączą nas Suwałki” – Kamila Lauryna, Adama Ołowia, Zbigniewa De-Mezera i Marka Zborowskiego-Weychmana. Radni w marcu prosili o doprowadzenie placów do stanu używalności oraz o systematyczną modernizację. Jak słusznie zauważyli autorzy pisma – „stan większości placów zabaw pozostawia wiele do życzenia” (przykład na zdj. głównym – plac przy Aquaparku w Suwałkach). Oprócz śladów zniszczeń i zużycia, na placach brakuje urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych i kreatywnej zabawy. Na niektórych z nich zabawa – ze względu na wystającego gwoździe i inne elementy – może prowadzić nawet do uszkodzenia ciała. W najgorszym stanie są place przy ulicach: Mikołaja Reja, Franciszkańskiej, Kościuszki i Emilii Plater.

W kwietniu Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk zwrócił się do jednostek miejskich z poleceniem przedstawienia listy placów zabaw na terenach miejskich (bez uwzględnienia spółdzielni mieszkaniowych) wraz z wyszczególnieniem potrzeb inwestycyjnych i określeniem ich wartości. Przedstawione kosztorysy szokują. Kilka dni temu – do odpowiedzi na zapytanie radnych Ł. Kurzyna dołączył kalkulacje. Według najdroższego wariantu wszystkie prace miałyby pochłonąć prawie 3,4 mln złotych.

Według kosztorysów koszt jednego ustandaryzowanego palcu zabaw bez nawierzchni i ogrodzenia wynosi od 85 tys. zł do 110 tys. zł (ceny z maja 2022 r.). Główne wydatki to: zakup urządzeń i sprzętów do zabaw oraz ćwiczeń, a także wymiana nawierzchni. Analizie zostały poddane 32 place zabaw zlokalizowane na terenach należących do miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane